Tatry: Turystka spadła z wyciągu krzesełkowego. Jej stan jest bardzo ciężki

Tatry: Turystka spadła z wyciągu krzesełkowego. Jej stan jest bardzo ciężki
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Turystka, która spadła z wyciągu krzesełkowego prowadzącego z Hali Gąsienicowej na Kasprowy Wierch, przeszła operację ratującą życie w szpitalu w Nowym Targu. Jej stan jest bardzo ciężki – przekazała wicedyrektorka lecznicy Aleksandra Chowaniec.

Dlaczego kobieta spadła z wyciągu?

Z informacji przekazanej ratownikom przez rodzinę poszkodowanej wynika, że 50-latka dostała ataku epilepsji, wskutek czego wypadła z krzesełka kolejki linowej. Podczas upadku z wysokości kilkunastu metrów doznała urazów wielonarządowych.

Informacja o zdarzeniu w Kotle Gąsienicowym dotarła do centrali TOPR o godzinie 10.20. Na miejsce wypadku na pokładzie śmigłowca dotarli ratownicy górscy, którzy udzielili kobiecie pierwszej pomocy. Poszkodowana po upadku cały czas była nieprzytomna. Została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Nowym Targu.

Jak przekazał Marian Szewczyk, dyrektor do spraw techniczno-operacyjnych Polskich Kolei Linowych, które zarządzają kolejką na Kasprowy Wierch, do wypadku doszło podczas jazdy w dół, w górnej części trasy kilka minut po tym, jak kobieta wsiadła na krzesełko na górnej stacji na Kasprowym Wierchu.

DEON.PL POLECA

- Według zeznań świadków kobieta wsiadając na krzesełko zamknęła pałąk zabezpieczający, ale podczas ataku epilepsji doszło do otwarcia zabezpieczenia i kobieta wypadła na dół. Poszkodowana jechała sama na krzesełku kolejki, a jej rodzina siedziała zarówno na krzesełku poprzedzającym jak i kolejnym – przekazał Szewczyk.

Nie pierwszy wypadek na wyciągu

Ratownik TOPR Mieczysław Ziach przypomniał, że zdarzały się już podobne wypadki, kiedy zimą narciarze wypadali z krzesełek kolejek linowych, chociaż na wyciągu w Kotle Gąsienicowym wcześniej nie dochodziło do takich zdarzeń.

Wyciąg krzesełkowy w Kotle Gąsienicowym dotychczas był uruchamiany tylko zimą i wywoził na szczyt narciarzy. Podczas bieżących wakacji wyciąg po raz pierwszy został także uruchomiony dla turystów. Chętni posiadający bilety na główną kolej linową Kuźnice - Kasprowy Wierch dodatkowo mogą zjechać koleją krzesełkową do Doliny Gąsienicowej i wjechać z powrotem na szczyt.

Jak informują Polskie Koleje Linowe, funkcjonowanie kolei krzesełkowej w Dolinie Gąsienicowej w okres wakacyjnym ma charakter pilotażowy. W tym czasie prowadzony jest dodatkowy monitoring przyrody, a wnioski z tych badań mają posłużyć do optymalnego zarządzania ruchem turystycznym na Kasprowym Wierchu.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Biel SJ

Opowieść o dorastaniu do zaufania

Niezależnie od etapu życia stajemy czasami w obliczu sytuacji, które są ponad nasze siły. Ciągle dojrzewamy – dorastamy do tworzenia autentycznych relacji międzyludzkich, przezwyciężamy różne lęki. W tym wszystkim wciąż...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tatry: Turystka spadła z wyciągu krzesełkowego. Jej stan jest bardzo ciężki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.