Tigraj. Śmierć głodowa zagraża setkom tysięcy ludzi

Tigraj. Śmierć głodowa zagraża setkom tysięcy ludzi
Uchodźcy z regionu Tigraj (fot. YouTube/Al Jazeera)
PAP/mk

Śmierć głodowa zagraża 400 tys. mieszkańców regionu Tigraj, a kolejne 1,8 mln jest skrajnie wyczerpanych i bliskich stanu zagrożenia głodem - podaje ONZ.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegła, że ponad 400 tys. ludzi w regionie Tigraj na północy Etiopii grozi śmierć głodowa i wezwała rebeliantów z tego regionu do wprowadzenia w życie zawieszenia broni ogłoszonego jednostronnie przez etiopskie władze.

Trwający od ośmiu miesięcy konflikt w Tigraju osiągnął punkt zwrotny w poniedziałek, kiedy siły lojalne wobec dysydenckich władz regionalnych z Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigraju (TPFL) przejęły stolicę regionu Makalle, którą opuściły etiopskie siły rządowe.

Według organizacji pozarządowych i Światowego Programu Żywnościowego (WFP) etiopskie wojsko zniszczyło w tym tygodniu dwa mosty, które mają kluczowe znaczenie dla dostaw pomocy dla Tigraju.

- Sytuacja "dramatycznie się pogorszyła" - powiedział p.o. zastępcy sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Ramesh Rajasingham w piątek, na pierwszym publicznym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Tigraju od czasu wybuchu konfliktu w listopadzie ub.r.

- Szacuje się, że ponad 400 tys. osób przekroczyło próg głodu, a kolejne 1,8 mln osób jest na skraju śmierci głodowej - ostrzegł Rajasingham. - Niektórzy sugerują, że liczby te są jeszcze wyższe. 33 tys. dzieci jest poważnie niedożywionych - poinformował.

- Życie wielu z tych ludzi zależy od naszej zdolności dotarcia do nich z żywnością i lekarstwami. Musimy do nich dotrzeć teraz. Nie w przyszłym tygodniu. Teraz - zaalarmował.

Rząd Etiopii odrzucił w piątek oskarżenia, że planuje zablokować pomoc humanitarną dla Tigraju, nad którym stracił kontrolę w tym tygodniu. "Insynuacje, że planujemy udusić Tigrajczyków poprzez odmowę dostępu do pomocy humanitarnej i użycie głodu jako broni wojennej są nie do przyjęcia" - powiedział dyplomatom zebranym w hotelu w stolicy kraju Addis Abebie etiopski wicepremier Demeke Mekonnen. 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tigraj. Śmierć głodowa zagraża setkom tysięcy ludzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.