To już pewne. Paszporty covidowe od 1 lipca

To już pewne. Paszporty covidowe od 1 lipca
Zdj.: SYNEL/depositphotos.com
4 miesiące temu
PAP/tkb

"Unijne cyfrowe zaświadczenia COVID" będą dostępne dla obywateli od 1 lipca 2021 roku. Wszystko to za sprawą osiągnięcia porozumienia przez negocjatorów Rady UE i Parlamentu Europejskiego - podała PAP.

"Od 1 lipca dostępne będą trzy rodzaje certyfikatów: zaświadczenie o szczepieniu; o negatywnym wyniku testu; świadectwo wyzdrowienia. Wszystkie będą bezpłatne dla wszystkich obywateli UE. Można je będzie dostać w formacie cyfrowej na urządzeniu cyfrowym lub wydrukować na papierze" - informuje za komisarzem UE ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem PAP.

Jak to wszystko będzie działało? KE informuje, że jednostkami odpowiedzialnymi za wydawanie zaświadczeń będą odpowiednie organy krajowe. Mogą to być chociażby szpitale, placówki wykonujące testy na wykrycie SARS-CoV-2 czy punkty szczepień. Na wniosek osoby zainteresowanej którymś z certyfikatów pracownicy tych ośrodków wystawią w formie cyfrowej odpowiednie zaświadczenie wysyłając je przy okazji do "konsorcjum firm, które zajmą się technicznymi aspektami dokumentu. Gdy go już przygotują, odeślą z powrotem do placówek, np. szpitali, czy centrów szczepień" - podaje KE.

Dokumenty będą odpowiednio zabezpieczone przed możliwością fałszerstwa, posiadać bowiem będą specjalny kod QR, a także pieczęć cyfrową poświadczającą autentyczność dokumentu - ma to dotyczyć zarówno wersji mobilnej certyfikatu jak i papierowej.

"Jeśli chodzi o koszt wymaganych testów, Komisja zmobilizuje również dodatkowe 100 mln euro, aby wesprzeć państwa członkowskie w zapewnieniu przystępnych cenowo badań. Rozporządzenie (na podstawie którego będą obowiązywać paszporty - przyp. red.) podkreśla również rolę szybkich testów antygenowych jako przystępnego środka ułatwiającego wydawanie świadectw testów" - podaje za Reyndersem PAP.

Reynders podkreślił także, że wszystkie państwa członkowskie muszą się w pełni przygotować w czerwcu, aby mogły zacząć działać, gdy rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca. "Komisja przeznaczyła milion euro na państwo członkowskie i będziemy nadal zapewniać wsparcie techniczne, gdzie tylko możemy" - zapowiedział. Zaznaczył też, że kraje, które będą gotowe, będą mogły zacząć wydawać zaświadczenia wcześniej.

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski
25,83 zł
36,90 zł

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Skomentuj artykuł

To już pewne. Paszporty covidowe od 1 lipca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.