Każda ilość dymu z papierosa szkodzi kobiecie w ciąży

Każda ilość dymu z papierosa szkodzi kobiecie w ciąży
Fot.: belchonock/depositphotos.com
PAP/tkb

Każda, nawet najmniejsza ekspozycja kobiety w ciąży na dym powoduje zmiany w aktywności genów dziecka. Dotyczą one np. rejonów w genomie uczestniczących w rozwoju mózgu, w powstawaniu cukrzycy i nowotworów - informuje PAP.

Każde spotkanie ciężarnej kobiety może narazić ją na kontakt z dymem tytoniowym, to rzecz oczywista. Temu problemowi postanowili przyjrzeć się naukowcy z Virginia Commonwealth University Massey Cancer Center i doszli do zatrważającego odkrycia. Bierne palenie kobiet w ciąży może wiązać się z tzw. zmianami epigenetycznymi, które wpływają na aktywność genów. Takie modyfikacje mogą wpływać na ryzyko licznych chorób i powstają pod wpływem złego żywienia, stresu, zanieczyszczeń, czy właśnie dymu.

„Chcemy powiedzieć matkom, że nie ma bezpiecznego poziomu ekspozycji na dym tytoniowy” - podkreśla prof. Bernard Fuemmeler, autor odkrycia. „Nawet małe dawki dymu pochodzące z biernego palenia wpływają na epigenetyczne znaczniki związane z rozwojem chorób. To nie znaczy, że każdy, kto był wystawiony na działanie dymu, będzie miał dziecko z jakimiś schorzeniami, ale zwiększa to ryzyko” - przekazuje PAP.

Badania były przeprowadzane na 79-ciu kobietach, którym sprawdzano poziom nikotyny we krwi w pierwszym trymestrze ciąży, zaś po urodzinach dziecka szukano wśród nowonarodzonych jakichkolwiek zmian epigenetycznych. W kolejnym etapie badań wzięło udział już 115 kobiet. Wyższym stężeniom nikotyny towarzyszyły zmiany w genach związanych z rozwojem mózgu, także z powstawaniem raka, cukrzycy i chorób układu krążenia.

DEON.PL POLECA

„Wyniki te pokazują znaczenie czystego powietrza. Ważne jest ono nie tylko w naszych domach, ale także w otaczającym ludzi środowisku. Regulacje odnośnie czystego powietrza ograniczają palenie w miejscach publicznych, a w przypadku ciężarnych kobiet może to mieć daleko idące skutki dla ich potomstwa” - podaje za prof. Fuemmelerem PAP.

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Piotr Pawlukiewicz

Potrzeba nam tylko jednego. Miłości!

Ksiądz Piotr Pawlukiewicz jak nikt przed nim potrafił mówić o miłości. Jego słowa zmuszały do zastanowienia się nad naszymi relacjami, umacniały je i cementowały. Nierzadko dawały też motywację, by na...

Skomentuj artykuł

Każda ilość dymu z papierosa szkodzi kobiecie w ciąży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.