Tragiczny rekord. Po raz pierwszy na świecie więcej niż 100 mln uchodźców

Tragiczny rekord. Po raz pierwszy na świecie więcej niż 100 mln uchodźców
Pani Olena ze Skadowska koło Chersonia z kotem Amurem w nowo otwartym miasteczku kontenerowym dla uchodźców we Lwowie. Fot. Vitaliy Hrabar / PAP
PAP / mł

"To rekord, który nigdy nie powinien zostać ustanowiony" - ocenił Filippo Grandi z UNHCR. Dyplomata poinformował, że w wyniku wojny na Ukrainie liczba uchodźców w skali świata po raz pierwszy w historii przekroczyła 100 mln.

- Sto milionów to liczba porażająca i jednocześnie alarmująca. (...) Musimy ją potraktować jako sygnał alarmowy i dążyć do rozwiązania niszczących konfliktów. Należy położyć kres prześladowaniom i zająć się przyczynami, które zmuszają niewinnych ludzi do ucieczki z domów - ocenił Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi, podkreślając przy tym "pozytywną reakcję" społeczności międzynarodowej na napływ uchodźców z Ukrainy.

Pod koniec ubiegłego roku odnotowano 90 milionów przymusowo przesiedlonych osób w skali świata. Najwięcej uchodźców zarejestrowano w Etiopii, Burkina Faso, Birmie, Nigerii, Afganistanie i Demokratycznej Republice Konga. Agresja Rosji na Ukrainę, rozpoczęta w lutym, skutkowała do tej pory przesiedleniem 8 milionów osób w granicach zaatakowanego kraju, natomiast ponad 6 milionów Ukraińców wyjechało do innych państw - przekazano w komunikacie UNHCR.

Łączna liczba uchodźców to ponad 1 proc. globalnej populacji, co odpowiadałoby czternastemu pod względem ludności państwu świata - oceniono na stronie internetowej UNHCR.

DEON.PL POLECA

UNHCR jest agendą Narodów Zjednoczonych istniejącą od 1950 roku. Do zadań Wysokiego Komisarza należy koordynowanie międzynarodowych wysiłków służących ochronie praw uchodźców, szczególnie wsparcie w zapewnieniu im azylu i repatriacji. Siedziba urzędu mieści się w Genewie w Szwajcarii. Funkcję Wysokiego Komisarza sprawuje od 2016 roku włoski dyplomata Filippo Grandi. 

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Nowe, poszerzone wydanie bestselleru bpa Grzegorza Rysia.

Miłosierdzie pozostaje wielką tajemnicą Boga i wielkim skandalem w oczach ludzi. Zawiera w sobie to, z czym mamy największe trudności: współczucie, przebaczenie, nawrócenie. Nie stawia warunków, nie zna...

Skomentuj artykuł

Tragiczny rekord. Po raz pierwszy na świecie więcej niż 100 mln uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.