Rzeszów został uhonorowany przez prezydenta Ukrainy za pomoc uchodźcom

Rzeszów został uhonorowany przez prezydenta Ukrainy za pomoc uchodźcom
Rzeszów - pierwsze "miasto-ratownik" uhonorowane przez prezydenta Ukrainy (fot. Artur Kotowski/depositphotos.com)
PAP/mk

Rzeszów, za wyjątkową pomoc udzieloną uchodźcom z Ukrainy, została uhonorowany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego tytułem "miasta-ratownika". Jest pierwszym miastem wyróżnionym w ten sposób przez Ukrainę.

Przemawiając w Radzie Najwyższej (parlamencie Ukrainy) podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy na Ukrainie, Zełenski powiedział, że tuż przed wystąpieniem podpisał "dekret, który jest podkreśleniem szczególnej roli polskiego miasta Rzeszów".

- Ustanowiłem specjalny tytuł honorowy - miasto-ratownik - dla miast partnerskich naszego państwa, które dziś czynią to, co niemożliwe, aby nam dopomóc - mówił Zełenski.

- W imieniu całego narodu ukraińskiego wyrażam wdzięczność Rzeszowowi - pierwszemu miastu-ratownikowi - dodał prezydent Ukrainy.

W przemówieniu w Radzie Najwyższej prezydent Ukrainy podkreślając, że dziękuje wszystkim Polakom, wymienił nazwy miast w Polsce, które okazały pomoc swym miastom partnerskim na Ukrainie. Wymienił Warszawę, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Katowice, Opole, Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Rzeszów, Białystok, Olsztyn i Kielce.

- Chcę z tej trybuny wymienić wszystkich, aby usłyszało to każde województwo, powiat i gmina, których poparcie czuje dziś każdy region, miasto, wieś, hromada (gmina) ukraińska - powiedział Zełenski.

- To niesamowity prestiż dla naszego miasta, dla naszej społeczności. Najwyższy wyraz uznania dla mieszkańców, którzy ciężko pracowali, żeby pomagać naszym sąsiadom – tak o przyznaniu Rzeszowowi przez prezydenta Ukrainy tytułu "miasta-ratownika" powiedział PAP prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Fijołek dodał, że form pomocy, którą nieśli rzeszowianie było bardzo dużo. Zaznaczył, że w szczycie fali uchodźców w Rzeszowie, który liczy ok. 200 tys. mieszkańców, było ok. 100 tys. uchodźców.

- To liczba, która symbolizuje, jak duży był to wysiłek i jak duża była pomoc mieszkańców. Jest nam bardzo miło za to wyróżnienie" - powiedział PAP Fijołek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Rzeszów został uhonorowany przez prezydenta Ukrainy za pomoc uchodźcom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.