Trump: premier W. Brytanii Boris Johnson nie powinien składać rezygnacji

Trump: premier W. Brytanii Boris Johnson nie powinien składać rezygnacji
(fot. depositphotos.com)
2 lata temu
PAP / pp

Prezydent Donald Trump skrytykował we wtorek brytyjską opozycję, która domaga się dymisji premiera Borisa Johnsona w związku z niekorzystnym dla niego wyrokiem brytyjskiego Sądu Najwyższego. "Mówię wam, znam go, on się nigdzie nie wybiera" - powiedział.

Trump, który wraz z brytyjskim premierem rozmawiał z dziennikarzami na marginesie sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, od dawna okazuje Johnsonowi wiele sympatii.

Wielokrotnie chwalił go publicznie, a gdy Johnson objął urząd ogłosił, że nowy premier jest "dokładnie tym, czego potrzebuje Wielka Brytania”.

Wcześniej we wtorek brytyjski Sąd Najwyższy orzekł, że zawieszenie prac parlamentu przez Johnsona było niezgodne z prawem, a tym samym jest niebyłe. Decyzja ta w powszechnej opinii została przyjęta jako ciężka porażka szefa rządu. Natychmiast po ogłoszeniu orzeczenia dymisji Johnsona zaczęli się domagać liderzy wszystkich partii opozycyjnych.

Sędziowie orzekli, że rada przedstawiona przez premiera królowej w sprawie zawieszenia parlamentu (formalnie to królowa zawiesza parlament, ale decyduje o tym premier) była niezgodna z prawem i nie niesie ze sobą żadnych skutków prawnych, czyli uznali, że do zawieszenia parlamentu w ogóle nie doszło i obecna sesja wciąż trwa.

"Zachęcam Borisa Johnsona, w historycznych słowach, by rozważył swoją sytuację (...) i stał się najkrócej urzędującym premierem, jaki kiedykolwiek był" - mówił lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn.

Johnson powiedział stacji BBC, że uszanuje orzeczenie Sądu Najwyższego i dodał, że Wielka Brytania potrzebuje nowych wyborów parlamentarnych. Cytowane przez Reutera źródło na Downing Street zapewniło, że Johnson nie ma zamiaru składać dymisji. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
25,83 zł
36,90 zł

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Trump: premier W. Brytanii Boris Johnson nie powinien składać rezygnacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.