UE przeznaczy 10 mln euro na pomoc dla ludności Rohingja w Birmie i Bangladeszu

UE przeznaczy 10 mln euro na pomoc dla ludności Rohingja w Birmie i Bangladeszu
fot. Deposit Photos
1 rok temu
PAP / sz

Unia Europejska zdecydowała, że przeznaczy dodatkowe 10 mln euro na pomoc humanitarną dla muzułmańskiej grupy etnicznej Rohingja w Birmie i Bangladeszu - poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska.

Wcześniej w tym roku KE ogłosiła, że przeznaczy 33 mln euro na pomoc dla Rohingjów. „Wsparcie UE pomogło uratować niezliczoną liczbę osób w ciągu ostatnich dwóch lat od wybuchu kryzysu. Nie może się teraz zatrzymać, ponieważ życie setek tysięcy Rohingjów opiera się na pomocy humanitarnej. Dzisiejsza decyzja o dodatkowym finansowaniu to kolejny wyraźny znak, że UE pozostaje zaangażowana w utrzymanie tej pomocy tak długo, jak to konieczne” - powiedział komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

Dodał, że jednocześnie UE nadal pracuje nad zapewnieniem warunków bezpiecznego, godnego i trwałego powrotu ludności Rohingja do Birmy.

W sierpniu 2017 r. ponad 740 tys. przedstawicieli mniejszości muzułmańskiej Rohingja uciekło z zamieszkanej w większości przez buddystów Birmy po ofensywie wojskowej dokonanej w odwecie za ataki rebeliantów z Arakańskiej Armii Zbawienia Rohingjów (ARSA) na posterunki policji i bazę wojskową. Prześladowani przez birmańskie siły zbrojne i buddyjskie milicje uciekinierzy znaleźli schronienie w wielkich prowizorycznych obozach dla uchodźców w sąsiednim Bangladeszu.

Dodatkowe fundusze zostaną przeznaczone na opiekę zdrowotną i żywność. Miliony uchodźców z tej grupy etnicznej cierpi na niedożywienie, a w ciągu ostatnich miesięcy warunki ich życia uległy pogorszeniu.

W sumie prawie milion uchodźców mieszka w obozach w prowincji Koks Badźar w Bangladeszu i jest całkowicie zależna od pomocy humanitarnej.

Od 2017 r. Unia Europejska przekazała ponad 140 mln euro na pomoc tej grupie etnicznej, zarówno w Birmie, jak i Bangladeszu. UE finansuje schronienia, opiekę zdrowotną, dostęp do wody i urządzeń sanitarnych, pomoc żywieniową, edukację i usługi ochronne. Około 600 tys. osób z tej grupy etnicznej nadal mieszka w stanie Arakan (Rakhine) w Birmie, cierpiąc z powodu przedłużającego się kryzysu humanitarnego. Władze Birmy ograniczają im możliwości przemieszczania się, jednocześnie odmawiając obywatelstwa i praw.

Z ustaleń misji rozpoznawczej ONZ wynika, że podczas ucieczki Rohingjowie padali ofiarą masowych zabójstw oraz gwałtów zbiorowych, dokonywanych przez birmańskie wojsko. Działania władz Birmy wobec Rohingjów spotkały się z powszechnym potępieniem na świecie. Birmańskie władze odrzucają oskarżenia o czystki etniczne i ludobójstwo; informują też, że powołały specjalne komisje śledcze do zbadania możliwych nadużyć.

Zanim rozpoczęła się ucieczka Rohingjów, ich liczbę w Birmie szacowano na około miliona. Stanowili oni większość w leżącym na zachodzie tego kraju stanie Arakan. Według ONZ są oni jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości etnicznych na świecie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
25,83 zł
36,90 zł

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

UE przeznaczy 10 mln euro na pomoc dla ludności Rohingja w Birmie i Bangladeszu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.