UE przeznaczy 8 mln euro na pomoc humanitarną na Ukrainie podczas zimy

UE przeznaczy 8 mln euro na pomoc humanitarną na Ukrainie podczas zimy
(fot. depositphotos.com)
PAP / ms

Komisja Europejska przeznaczy 8 mln euro dla osób wymagających pomocy humanitarnej na Ukrainie w rejonach dotkniętych trwającym konfliktem na wschodzie kraju.

Wraz z dzisiejszą decyzją całkowity przydział środków humanitarnych UE dla Ukrainy w 2019 r. wyniesie 23 mln euro.

„UE nadal pomaga najbardziej narażonym osobom po obu stronach linii demarkacyjnej. Te fundusze pomogą im przetrwać trudne warunki zimowe" - powiedział Janez Lenarczicz, unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego.

Dzięki nowym funduszom UE wesprze cywilów dotkniętych konfliktem na obszarach kontrolowanych przez rząd i separatystów, głównie tych żyjących w okolicach linii demarkacyjnej. Chodzi m.in. o ogrzewanie podczas ostrej zimy, a także dostęp do wody. Środki mają też być przeznaczone na naprawę obiektów opieki zdrowotnej i szkół uszkodzonych podczas działań wojennych, a także na transport sprzętu medycznego i leków.

Pomoc humanitarna UE jest przekazywana za pośrednictwem agencji ONZ, organizacji pozarządowych i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.

Po ponad pięciu latach konfliktu sytuacja na wschodniej Ukrainie pozostaje niestabilna i nieprzewidywalna. Od marca 2014 r. konflikt dotknął ponad 5,2 mln osób, z czego 3,5 mln nadal potrzebuje pomocy humanitarnej. Potrzeby humanitarne stale rosną. Ostrzał utrudnia świadczenie podstawowych usług, takich jak woda i prąd, po obu stronach linii demarkacyjnej. Ukraina zajmuje piąte miejsce na świecie pod względem ofiar wśród ludności cywilnej z powodu min lądowych i niewybuchów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

UE przeznaczy 8 mln euro na pomoc humanitarną na Ukrainie podczas zimy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.