Ukraina: w Mukaczowie konsekrowano biskupa dominikanina o. Mikołaja Łuczoka

Ukraina: w Mukaczowie konsekrowano biskupa dominikanina o. Mikołaja Łuczoka
(fot. shutterstock.com)
1 rok temu
KAI / sz

We wtorek 10 grudnia w katedrze łacińskiej św. Marcina w Mukaczowie na Zakarpaciu odbyła się konsekracja 45-letniego dominikanina Mikołaja Łuczoka na biskupa pomocniczego diecezji mukaczowskiej. Główmyn konsekratorem był nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Claudio Gugerotti, a współkonsekratorami – metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki i biskup mukaczowski Antał Majnek. Modlitwy w czasie obrzędu odmawiano po łacinie, węgiersku, ukraińsku i słowacku.

„Bardzo cieszymy się z tej konsekracji, gdyż jest to wielkie wzbogacenie naszego episkopatu, a zarazem wniesienie do niego charyzmatu dominikańskiego” – powiedział KAI abp Mokrzycki. Przypomniał, że nowy biskup pracował wcześniej we Lwowie i „wierzymy, że będzie ubogacał teraz cały Kościół na Ukrainie swoją dobrocią, miłością i mądrością”. Jego zdaniem „jest to też dla nas wielka nadzieja, bo jest on biskupem młodym, który będzie też odmładzał, odnawiał i odradzał nasz Kościół w Ukrainie”. Metropolita lwowski zauważył przy tym, że tutaj w Mukaczowie „mogliśmy doświadczyć powszechności Kościoła na Ukrainie, bo modliliśmy się i przepowiadaliśmy w wielu językach, widzimy więc, że Kościół na Ukrainie ma wymiar powszechny”.

Bp Majnek ze swej strony zaznaczył, że jest bardzo wdzięczny Ojcu Świętemu Franciszkowi za mianowanie takiego biskupa pomocniczego, który jest doskonale zorientowany w rzeczywistości wielonarodowego Kościoła łacińskiego na Zakarpaciu. Ordynariusz mukaczowski zwrócił uwagę, że nowy biskup urodził się w tym mieście w rodzinie węgierskiej, a „jego mama pani Morika jest parafianką naszej katedry”. Urodzony w Budapeszcie 68-letni obecnie biskup mukaczowski podkreślił, że jego nowy biskup pomocniczy zna języki naszych wiernych: węgierski, słowacki, ukraiński, rosyjski. Dodał, że wśród 40 kapłanów połowę stanowią Węgrzy, reszta zaś pochodzi ze Słowacji, z Niemiec i Polski.

Uroczystość zgromadziła 20 biskupów oraz duchowieństwo nie tylko z Ukrainy, ale też z sąsiednich krajów: Węgier, Rumunii, Słowacji i Polski.

„Ojciec Mikołaj został biskupem dlatego, że pochodzi z «międzynarodowego» regionu Ukrainy i będzie jednakowo szerzył Miłosierdzie Boże, bo takie sobie wybrał zawołanie biskupie: «Miłosierdzie»” – zaznaczył o. Jacek Dudka OP, przełożony Wikariatu Ukrainy Polskiej Prowincji Dominikanów. Podkreślił, że o. Łuczok uczył się tego miłosierdzia w Zakonie, leżąc na posadce prosił Boga o miłosierdzie Jego i wasze i mam nadzieje, że to będzie on je przyjmował i hojnie niósł wszystkim wokół, niezależnie od narodowości i będzie im przybliżał Boga”.

Zabierając głos po Mszy św. bp Mikołaj Łuczok podziękował po polsku przybyłym z Polski swym współbraciom zakonnym.

„Ciężka to robota być dobrym pasterzem” – zażartował, dodając, że czuł to, „stojąc na uroczystości”. Wspomniał, że gdy był dzieckiem, „zastanawiał się, dlaczego rozumiem wszystkich, a nie wszyscy mnie rozumieją” i dodał, że działo się tak, ponieważ znał zarówno węgierski, jak i niemiecki… „Jesteśmy rozdzieleni przez grzech pierworodny. Ale Duch Święty jednoczy nas! We mnie jest siedem narodowości” – wyjaśnił nowo wyświęcony hierarcha.

Zwrócił uwagę, że „miłosierdzie jest tym, czego najbardziej potrzebuje zraniony świat i zranione ludzkie serce”. Powołując się na własne doświadczenie, stwierdził, że „jesteśmy bardzo zranieni i potrzebujemy dużo miłosierdzia i miłości. I Bóg chce nam je dać”. Zapewnił, że „przede wszystkim pragnę być otwartym na przyjęcie tego miłosierdzia od Ojca i proszę was, abyście byli dla siebie miłosierni”. „I ja też chcę być zawsze miłosierny” – dodał na zakończenie nowy biskup pomocniczy diecezji mukaczowskiej.

Bp Mikołaj Piotr (Mykoła Petro) Łuczok OP urodził się 26 marca 1974 w Mukaczowie. W 1994 wstąpił do Zakonu Kaznodziejskiego (dominikanów), składając w nim śluby wieczyste w 2000. Kształcił się w kolegium filozoficzno-teologicznym swego zakonu w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 2003. Pracował następnie duszpastersko w Jałcie i Sankt-Petersburgu (w Rosji) oraz w Czortkowie, Lwowie i Chmielnickim. W lipcu 2018 został przełożonym wspólnoty dominikańskiej we Lwowie. 11 listopada br. Franciszek mianował go biskupem pomocniczym diecezji mukaczowskiej. Zna języki ukraiński, węgierski, słowacki, rosyjski, polski, niemiecki i angielski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
25,83 zł
36,90 zł

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Ukraina: w Mukaczowie konsekrowano biskupa dominikanina o. Mikołaja Łuczoka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.