UE: strefa euro uzgodniła reformę mechanizmu ratunkowego EMS

UE: strefa euro uzgodniła reformę mechanizmu ratunkowego EMS
(fot. unsplash.com)
1 miesiąc temu
PAP / jb

Ministrowie finansów eurolandu zgodzili się na reformę Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS), który jest głównym instrumentem pomocowym dla popadających w kłopoty państw strefy euro. Wypracowane w poniedziałek wieczorem porozumienie otwiera drogę do podpisania nowego traktatu.

 

"Dostosowania, które uzgodniliśmy, pozwolą na dalszy rozwój zestawu narzędzi EMS. Przystąpimy teraz do podpisania traktatu w styczniu i uruchomimy procedury ratyfikacji na szczeblu krajowym" - podkreślił po wielogodzinnym posiedzeniu szef eurogrupy Paschal Donohoe.

Reforma ustanawia między innymi wspólny mechanizm ochronny dla jednolitego funduszu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (SRF) w postaci linii kredytowej z EMS. Ministrowie zgodzili się również na wczesne wprowadzenie wspólnego mechanizmu ochronnego na początku 2022 roku.

Wstępne porozumienie w tej sprawie zostało wypracowane niemal równo rok temu. Między stolicami były jednak dalej rozbieżności co do szczegółów. Drogę do porozumienia utorował kompromis między Niemcami, a Włochami.

"Reforma EMS wzmacnia euro i cały europejski sektor bankowy, bo dzięki niej strefa euro będzie jeszcze bardziej odporna na ataki spekulantów" - mówił minister finansów sprawujących prezydencję Niemiec Olaf Scholz.

Państwa eurolandu od dłuższego czasu pracowały nad zmianami w traktacie ustanawiającym EMS, który ma m.in. zwiększyć uprawnienia kontrolne nad krajami z nierównowagami ekonomicznymi, a także ułatwiać restrukturyzację długów rządów w sytuacjach kryzysowych.

W EMS ma być m.in. wprowadzony wspólny mechanizm ochronny dla restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków jako dodatkowe zabezpieczenie (ang. backstop) zwiększające możliwości pomocowe dla pogrążonych w kryzysie banków. Backstop ma służyć jako ostateczny środek wsparcia w ramach EMS w czasie kryzysów bankowych.

"Backstop to ostatnia deska ratunku, to kolejna siatka bezpieczeństwa jaką będziemy mieć do dyspozycji, gdybyśmy jej potrzebowali. Rozwiązanie to wzmocni i uzupełni filar restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w unii bankowej i pomoże zapewnić, że upadłość banku nie zaszkodzi całej gospodarce ani nie spowoduje niestabilności finansowej" - tłumaczył szef eurogrupy.

Kilka krajów uzależniało swoją zgodę na nową rolę funduszu ratunkowego od obniżenia ryzyka w systemie bankowym strefy euro. Raport Europejskiego Banku Centralnego wykazał, że poprawiły się wszystkie wskaźniki ryzyka, ale wraz z nadejściem pandemii Covid-19 sprawa się ponownie skomplikowała.

"Kryzys Covid prawdopodobnie tymczasowo przerwie lub spowolni korzystne tendencje obserwowane w ostatnich latach - zauważyli w oświadczeniu ministrowie finansów eurolandu. - Podkreśla to potrzebę ścisłego monitorowania rozwoju sytuacji i zajęcia się wszelkimi pozostałymi lub pojawiającymi się słabościami w celu utrzymania stabilności finansowej przy jednoczesnej ochronie podatników".

Po podpisaniu traktatu reforma, która ma pogłębić integrację ekonomiczną państw posiadających wspólną walutę będzie musiała zostać zatwierdzona w krajowych procedurach ratyfikacyjnych. Może to zająć jeszcze około roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Luis Antonio G. Tagle, Lorenzo Fazzini, Gerolamo Fazzini
23,94 zł
39,90 zł

Czego potrzebuje Kościół, by sprostać wyzwaniom nowoczesności

Przyjaciele mówią na niego „Chito”. Tym zdrobnieniem posługuje się na swoim koncie na Twitterze. Nie zmieniła tego nawet nominacja kardynalska w 2012 r. 

Luis Antonio Tagle wyróżnia...

Skomentuj artykuł

UE: strefa euro uzgodniła reformę mechanizmu ratunkowego EMS
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

UE: strefa euro uzgodniła reformę mechanizmu ratunkowego EMS
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.