Uroczystości Kościoła prawosławnego ku czci św. Mikołaja w Białymstoku

Uroczystości Kościoła prawosławnego ku czci św. Mikołaja w Białymstoku
Fot.: kiriak09/depositphotos.com
PAP/tkb

W białostockiej katedrze prawosławnej uczczono rocznicę przeniesienia relikwii Mikołaja Cudotwórcy z Myr Licyjskich (obecna Turcja), do Bari we Włoszech. To patronalne święto świątyni prawosławnej w diecezji białostocko-gdańskiej - podała PAP.

Głównej liturgii przewodniczył abp. Jakub, którego 22. rocznica ingresu (jako biskupa) przypadła na dzień uczczenia rocznicy - 22 maja. Patron katedry, biskup Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku w Azji Mniejszej. Urodził się jako jedyny syn pobożnych rodziców. W żywotach świętych zapisano, że gdy był młodym kapłanem, po śmierci rodziców cały swój majątek rozdał biednym.

Św. Mikołaj czczony jest także w Kościele katolickim, znany nam jest jako teolog, cudotwórca, patron żeglarzy i wędrowców, a także panien, pragnących zmienić stan cywilny. Uważa się go także za orędownika osób skrzywdzonych przez los.

Św. Mikołaj zasłynął z podrzucania złota i jedzenia do domu trzech biednych sióstr, by - mając posag - mogły wyjść za mąż. Stąd miał się wziąć zwyczaj obdarowywania prezentami w dniu jego wspomnienia. Podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej zapowiedział żeglarzom, że czeka ich straszna burza; morze uspokoiły modlitwy świętego.

Białostocka katedra prawosławna została wybudowana w latach 1843-46 jako świątynia parafialna, ponieważ Białystok należał wówczas do diecezji grodzieńskiej. W 1951 roku, po utworzeniu prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, podniesiono ją do rangi świątyni katedralnej. W katedrze znajduje się szczególnie czczona ikona przedstawiająca św. Mikołaja. W każdą środę odprawiane są przed nią specjalne modlitwy - akatysty.

DEON.PL POLECA

 

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Uroczystości Kościoła prawosławnego ku czci św. Mikołaja w Białymstoku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.