Urodziło się pierwsze w Europie dziecko, które było noszone w ciąży przez dwie kobiety

Urodziło się pierwsze w Europie dziecko, które było noszone w ciąży przez dwie kobiety
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Na hiszpańskiej Majorce urodziło się pierwsze w Europie i drugie na świecie dziecko, które na etapie embrionalnym było noszone przez parę złożoną z dwóch kobiet.

Zdrowy chłopczyk o imieniu Derek urodził się kilka dni temu, ważył 3,3 kg.

27 letnia Azahara i 30 letnia Estefania ze względów emocjonalnych zdecydowały się dzielić ciążę za pomocą nowej techniki wspomaganego rozrodu, tzw. Invocell.

Według biologa i dyrektora laboratorium Juaneda Fertility Center na Majorce, Felipe Gallego, obie kobiety nosiły w sobie zarodek na pierwszym etapie ciąży, co pozwoliło im "dzielić doświadczenie macierzyństwa".

DEON.PL POLECA

Jak zaznaczył ekspert, było to możliwe dzięki nowej technice - Invocell - która "pozwala na zajście w ciążę w bardziej naturalny sposób, bez potrzeby uciekania się do laboratoryjnego inkubowania zewnętrznego, gdyż pierwsze dni rozwoju embrionalnego odbywają się w ciele kobiety".

- Wybraliśmy oocyty (komórki dające początek komórkom jajowym – przyp. red.) od pacjentki numer jeden i połączyliśmy je z nasieniem pozyskanym z banków nasienia w Sewilli i Kraju Basków, a następnie umieściliśmy w kapsułce Invocell, którą wprowadziliśmy pod szyjkę macicy drugiej pacjentki. Tam pozostały cztery dni - do czasu, kiedy uformowały się zarodki - powiedział Gallego cytowany przez "Diario de Mallorca".

Ivocell to małe urządzenie działające jak inkubator, w którym umieszcza się komórki jajowe i nasienie, a następnie wprowadza do pochwy kobiety - wyjaśnił. - Składa się z części kapsułki umieszczanej pod szyjką macicy i elementu zapobiegającego przesuwaniu się lub wypadnięciu urządzenia.

Jeżeli para kobiet decyduje się na dzielenie ciąży, partnerka nosząca Invocell piątego dnia przekazuje jeden z wybranych, uformowanych zarodków w fazie blastocysty swojej partnerce, w której płód rozwija się do czasu porodu.

- W ten sposób obie kobiety dzielą noszenie embriona w swoich macicach - wskazał Gallego. - Oprócz tego Invocell jest metodą tańszą o 40 proc. od konwencjonalnego zapłodnienia in vitro - podkreślił.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Kachel

Nikt nie jest na nią gotowy. Śmierć dziecka to dla wielu kobiet prawdziwy koniec świata. Oznacza nie tylko utratę przeszłości, ale też zaplanowanej przyszłości.

  • Jak pogodzić się z tą stratą? Czy to w ogóle możliwe?
  • ...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Urodziło się pierwsze w Europie dziecko, które było noszone w ciąży przez dwie kobiety
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.