USA: egzekucja w Missouri. Skazany był winny morderstwa trzech osób

USA: egzekucja w Missouri. Skazany był winny morderstwa trzech osób
Fot. Depositphotos.com
PAP/mł

Z prawa łaski wobec skazanego nie skorzystał gubernator stanu Missouri Mike Parson. Uzasadnił to m.in. tym, że "trzy ławy przysięgłych rozpatrzyły sprawę pana Johnsona i orzekły karę śmierci".

We wtorek w więzieniu w Misssouri przeprowadzono egzekucję zabójcy trzech osób, Ernesta Johnsona. Mimo licznych apeli o łaskę, m.in. papieża Franciszka, sprawca winny zabójstwa trzech osób został poddany karze śmierci. 

DEON.PL POLECA
Zbrodnia sprzed niemal 30 lat

 

Zbrodnia Johnsona wstrząsnęła miastem Columbia, w Missouri, prawie 28 lat temu. Był on częstym klientem sklepu Casey's General Store. Z akt sądowych wynika, że 12 lutego 1994 roku pożyczył pistolet od syna swojej dziewczyny, z zamiarem obrabowania sklepu. Pieniądze chciał przeznaczyć na zakup narkotyków. Zabił troje pracowników sklepu, w tym jego kierowniczkę. Strzelił do ofiar z pożyczonego pistoletu. Posłużył się też młotkiem i śrubokrętem.

- To była ohydna zbrodnia – ocenił ówczesny prokurator Kevin Crane. Policjanci znaleźli w domu dziewczyny Johnsona m.in. 443 dolary.

Papież apelował o łaskę


W poniedziałek z prawa łaski wobec skazanego nie skorzystał gubernator stanu Missouri Mike Parson. Uzasadnił to m.in. tym, że "trzy ławy przysięgłych rozpatrzyły sprawę pana Johnsona i orzekły karę śmierci". Prawnicy skazanego zwrócili się w poniedziałek do Sądu Najwyższego USA o odroczenie egzekucji, ale ten odmówił interwencji.

O miłosierdzie dla 61-letniego mężczyzny apelował papież Franciszek, za pośrednictwem arcybiskupa Christophe'a Pierre'a, nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych. "Jego Świątobliwość pragnie przedstawić prosty fakt człowieczeństwa pana Johnsona i świętości całego ludzkiego życia" – napisał nuncjusz w liście do gubernatora. O okazanie łaski czarnoskóremu Johnsonowi zwracali się też m.in. działacze na rzecz sprawiedliwości rasowej i dwoje członków Izby Reprezentantów USA z Missouri.

Intelektualnie był na poziomie dziecka

Adwokat skazanego, Jeremy Weis, argumentował, że wykonanie egzekucji Johnsona naruszy 8. Poprawkę do Konstytucji USA zabraniającą egzekucji osób niepełnosprawnych intelektualnie. Jak twierdził, wiele badań i testów, m.in. IQ, wykazało, że mężczyzna ma zdolności intelektualne na poziomie dziecka. Urodził się z syndromem tzw. alkoholowego zespołu płodowego, a w 2008 roku stracił około 20 proc. tkanki mózgowej w wyniku usunięcia łagodnego guza.

Skazany prosił o wykonanie egzekucji przez rozstrzelanie. Nie zezwala na to jednak prawo stanu Missouri. Ernest Johnson zmarł po zastrzyku pentobarbitalu w więzieniu stanowym w Bonne Terre. Był to pierwszy wyrok śmierci wykonany w Missouri od maja 2020 roku i siódmy w USA w tym roku.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Gołębiowski

Odkryj, jak działa polski mindhunter.

Seryjni mordercy, zamachowcy, gwałciciele, stalkerzy, pedofile, podpalacze...

Czy można wniknąć w umysł przestępcy i zrozumieć motywy, jakimi się kieruje? Czy na podstawie śladów na miejscu przestępstwa można stworzyć profil osobowościowy...

Skomentuj artykuł

USA: egzekucja w Missouri. Skazany był winny morderstwa trzech osób
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.