USA/ Prezydent Biden: stosunki z Chinami na ‘właściwym torze’

USA/ Prezydent Biden: stosunki z Chinami na ‘właściwym torze’
Spotkanie prezydenta Chin Xi Jinpinga z Sekretarzem Stanu USA Anthonym Blinkenem - fot. PAP/EPA - XINHUA / LI XUEREN
PAP / pzk

Prezydent USA Joe Biden powiedział w poniedziałek, że jego zdaniem stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Chinami są na ‘właściwym torze’. Dodał jednak, że nie sądzi, aby wizyta sekretarza stanu Antony'ego Blinkena w Pekinie przyniosła znaczący przełom w relacjach między mocarstwami.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy Biden przyznał, że nie uważa, że na linii USA-Chiny doszło do przełomu. Pochwalił jednak Blinkena, że wykonał w Pekinie ‘bardzo dobrą robotę’. Przywódca Chin Xi Jinping spotkał się w poniedziałek po południu w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Xi wyraził nadzieję na ustabilizowanie stosunków, z czym zgodził się Blinken, i wezwał współpracy między państwami.

Podczas trwającego pół godziny spotkania z szefem amerykańskiej dyplomacji chiński lider powiedział, że świat potrzebuje stabilnych relacji Chiny-USA – podała państwowa agencja informacyjna Xinhua. Blinken wtórował mu podczas konferencji prasowej po spotkaniu, dodając, że Stany Zjednoczone są świadome wyzwań, jakie stawiają Chiny. Sekretarz stanu stwierdził, że odbył ‘solidną rozmowę’ o sprawach globalnych, w tym o wojnie Rosji przeciwko Ukrainie.

Blinken jest najwyższym rangą amerykańskim urzędnikiem, który spotkał się z Xi od 2018 r.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA/ Prezydent Biden: stosunki z Chinami na ‘właściwym torze’
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.