USA. Prezydent Biden zapowiada: znajdziemy lek na raka

USA. Prezydent Biden zapowiada: znajdziemy lek na raka
Joe Biden zapowiedział, że USA doprowadzą do wynalezienia leku na raka (fot. Amanda Sabga/EPA/PAP)
PAP/mk

Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że Stany Zjednoczone postawiły sobie za cel wynalezienie leku, który uwolni ludzkość od raka. To przedsięwzięcie jest traktowane jako niezwykle ważne i porównuje się je projektem sprzed kilkudziesięciu lat, który doprowadził do wysłania człowieka na Księżyc.

Prezydent USA Joe Biden oznajmił w poniedziałek, że wyznaczył długoterminowy cel by znaleźć lek na raka w ramach inicjatywy wzorowanej na staraniach, by wysłać ludzi na Księżyc. Wyznaczył też mającą polskie korzenie badaczkę Renee Wegrzyn na szefa nowej agencji biotechnologicznej ARPA-H, mającej zajmować się zaawansowanymi innowacjami.

- Dzisiaj wyznaczam długoterminowy cel dla inicjatywy Cancer Moonshot, by zmobilizować amerykańską innowacyjność - tak jak zrobiliśmy to, by dotrzeć na Księżyc - i znaleźć lek, który pokona raka, raz na zawsze - powiedział Biden podczas przemówienia w bibliotece prezydenckiej Johna F. Kennedy'ego w Bostonie. Wydarzenie zorganizowano w 60. rocznicę mowy Kennedy'ego, w której ogłosił ambicję lądowania na Księżycu.

Prezydent zaprezentował nowe szczegóły inicjatywy ogłoszonej na początku swojej prezydentury, która ma zreorganizować i zwiększyć nakłady na leczenie, badania i diagnozę nowotworów. Jak stwierdził, jednym z kluczowych elementów planu jest nowo utworzona agencja ARPA-H (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Zdrowia), powołana na kształt należącej do Pentagonu agencji DARPA, odpowiedzialnej m.in. za powstanie Internetu i systemu GPS. Biden ogłosił w czwartek, że szefową nowej agencji, zostanie Renee Wegrzyn, biolożka polskiego pochodzenia z doświadczeniem pracy w DARPA.

- Wyobraźcie sobie te możliwości: szczepionki, które chronią przed rakiem, tak jak te, które chronią przed HPV. Wyobraźcie sobie molekularny "kody pocztowe", które kierowałyby leki i terapie genowe dokładnie do odpowiednich tkanek. Wyobraźcie sobie prosty test krwi podczas corocznych badań, który mógłby wykryć raka we wczesnym stadium (...) to tylko kilka pomysłów, które ukazują wielki potencjał ARPA-H - mówił Biden.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Heller, Giulio Brotti

W jakiego Boga wierzą naukowcy? Co wspólnego z modlitwą ma rozwiązywanie równań? Dlaczego nie należy zapychać Bogiem dziur w nauce? Co nauka może dać teologii? Czemu teoria ewolucji jest aż teorią, a koncepcja Inteligentnego Projektu...

Skomentuj artykuł

USA. Prezydent Biden zapowiada: znajdziemy lek na raka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.