USA/Trump: 15 stycznia podpiszę pierwszą część porozumienia z Chinami

USA/Trump: 15 stycznia podpiszę pierwszą część porozumienia z Chinami
(fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)
PAP / ms

Prezydent Donald Trump zapowiedział we wtorek, że 15 stycznia podpisze pierwszą część porozumienia handlowego USA z Chinami, a w późniejszym terminie pojedzie do Pekinu, by rozpocząć rozmowy na temat szerszej umowy.

Uroczystość podpisania pierwszej części porozumienia - zgodnie z deklaracją Trupa - odbędzie się w Białym Domu. Wziąć w niej udział mają wysocy rangą chińscy urzędnicy.

Chiny i USA ogłosiły niedawno, że doszły do porozumienia w sprawie "pierwszego etapu" umowy mającej zakończyć trwający od półtora roku konflikt handlowy. Umowa ta zakładać ma m.in. rezygnację z wprowadzenia zapowiedzianych przez Waszyngton ceł, zmniejszenie niektórych innych taryf oraz zwiększenie importu amerykańskich towarów i usług do Chin o co najmniej 200 mld dolarów w ciągu następnych dwóch lat.

"Wall Street Journal" spekuluje, że Pekin i Waszyngton czekają jeszcze negocjacje dotyczące najbardziej kontrowersyjnych spraw - w tym subsydiowania przez Chiny krajowych firm oraz transferu technologii.

DEON.PL POLECA

"Niektórzy krytycy utrzymują, że porozumienie nie wprowadza długoterminowych zmian, które zdaniem urzędników USA są konieczne, by wyrównać zasady gry dla biznesu" - zastrzega "WSJ". Przyznaje jednocześnie, że porozumienie stanowi "odprężenie w postępującej wojnie handlowej" i "polityczne zwycięstwo dla Trumpa przed wyborami w 2020 roku".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA/Trump: 15 stycznia podpiszę pierwszą część porozumienia z Chinami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.