W 2009 r. ARiMR wypłaciła rolnikom 18,7 mld zł

W 2009 r. ARiMR wypłaciła rolnikom 18,7 mld zł
Na realizację dopłat bezpośrednich za 2009 rok przewidziano łącznie około 12,6 mld zł. W ubiegłym roku Agencja wydała na ten cel 9 mld zł. Wypłaty będą realizowane do końca czerwca (fot. sxc.hu)
PAP/ pszajer

W tym roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa koncentrowała się na wdrażaniu wszystkich przewidzianych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich form wspierania rolników, mieszkańców wsi i przetwórców. Jest to największy taki program realizowany w UE. Polska otrzymała na jego realizację ok. 17,2 mld euro (ok. 70,7 mld zł). W ciągu 3 lat Agencja wypłaciła ponad 11 mld zł.

Z 22 działań PROW zatwierdzonych przez KE, ARiMR realizuje 14, sześcioma zajmują się samorządy wojewódzkie, a po jednym wdrożyła Agencja Rynku Rolnego i Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA). W 2009 roku Agencja uruchomiła wszystkie działania. Oddziały regionalne i biura powiatowe ARiMR przyjęły od beneficjentów ponad 50 tys. wniosków.

Od ubiegłego roku również rybacy mogą się ubiegać o pieniądze z nowego programu operacyjnego - "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013". Dotychczas Agencja przekazała rybakom blisko 198 mln zł. A do wydania jest ok. 1 mld euro (ok. 4,1 mld zł).

Sprawnie przebiegają wypłaty dopłat bezpośrednich. Do końca grudnia ok. 745 tys. rolników, czyli ponad połowa ubiegających się o takie płatności, otrzymało łącznie 6,2 mld zł. Dopłaty z tytułu niekorzystnych warunków gospodarowanie (tzw. ONW) dostało do końca roku 620 tys. rolników na kwotę 1 mld zł. O takie dopłaty stara się ok. 750 tys. gospodarstw.

W minionym roku Agencja przebudowała i zmodernizowała system informatyczny, tak aby sprostał on realizacji programów unijnych. System ten przyłączono do sieci o dużej przepustowości łącz, które zapewniają kilkakrotnie szybszą transmisję danych oraz wyższy poziom bezpieczeństwa przesyłanych informacji.

Ponadto w 2009 r. kontynuowano prace związane z modernizacją i aktualizacją baz danych systemu LPIS/GIS, który umożliwia identyfikację działek rolnych w oparciu o ortofotomapy, czyli zdjęcia lotnicze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W 2009 r. ARiMR wypłaciła rolnikom 18,7 mld zł
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.