W ciągu ostatnich 20 lat dostęp do bieżącej wody pitnej zyskały dwa miliardy ludzi
Z najnowszego raportu „Stan wody pitnej na świecie” opublikowanego przez WHO, UNICEF i Bank Światowy wynika, że w latach 2000-2020 dostęp do bieżącej wody pitnej zyskały dwa miliardy ludzi. Stanowi to wzrost z 3,8 miliarda do 5,8 miliarda ludzi.
Wielu ludzi wciąż nie ma dostępu do wody pitnej
Pomimo tak dużego wzrostu dostępności do wody pitnej, w dalszym ciągu z tego przywileju nie może skorzystać około dwóch miliardów ludzi. To aż jedna czwarta światowej populacji.
Z raportu wynika, że na brak dostępu do wody pitnej wpływają zmiany klimatyczne, a także gwałtowna urbanizacja. Miasta, do których przybywa coraz więcej ludzi nie są w stanie dostarczyć wody wszystkim mieszkańcom, zwłaszcza tym żyjącym w slumsach.
Aby osiągnąć powszechny dostęp do wody pitnej, organizacje sugerują w dokumencie, żeby rządy państw inwestowały w budowę bezpiecznych systemów wody, a także mądrze regulowały dostęp wody pitnej.
W raporcie zaznaczono, że z powodu korzystania z zanieczyszczonej wody na świecie każdego roku umiera ponad 1,5 miliona osób. Są to głównie niemowlęta i małe dzieci.
„Od 94 do 220 milionów ludzi jest zagrożonych z powodu wysokiego stężenia silnie trującego arsenu w wodach gruntowych. Dotyczy to głównie Azji” – podaje vaticannews.va.
Każdego dnia na całym świecie marnuje się niemal 350 milionów metrów sześciennych wody – zaznacza dokument.
Celem zrównoważonego rozwoju jest zapewnienie wszystkim ludziom na świecie bezpiecznie zarządzanej wody pitnej do 2030 r. Aby tak się stało, rządy państw i inne organizacje muszą czterokrotnie zwiększyć inwestycje dotyczące wody pitnej.
Źródło: vaticannews.va / tk
Skomentuj artykuł