W Internecie można kupić paczki z popiołem z wulkanu. Może szkodzić zdrowiu

W Internecie można kupić paczki z popiołem z wulkanu. Może szkodzić zdrowiu
Fot. PAP/EPA/Carlos de Saa
PAP / tk

W sprzedaży internetowej pojawiła się możliwość zakupienia paczek z popiołem z aktywnego wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma. Naukowcy wskazują, że granulat może skazić powietrze czy żywność.

Jak poinformowała w czwartek regionalna telewizja TVC oraz dziennik “Canarias7”, na kilku stronach internetowych sprzedawane są saszetki w popiołem z Cumbre Vieja.

W serwisie aukcyjnym eBay jeden ze sprzedawców oferuje ten nietypowy towar za 20 euro, reklamując go jako “paczkę popiołu z aktywnego wulkanu z La Palmy”. Twierdzi, że paczkę wysyłaną z terytorium Hiszpanii może dostarczyć w ciągu maksymalnie czterech dni.

Powołujący się na naukowców “Canarias7” wskazuje tymczasem, że obrót popiołem wulkanicznym stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego. Przypomina, że wciąż nie zakończyły się badania nad popiołami oraz innym materiałem piroklastycznym wydostającym się z Cumbre Vieja.

DEON.PL POLECA

Popiół szkodliwy dla zdrowia

“Pochodzący z aktywnego na La Palmie wulkanu materiał może skazić powietrze, wodę oraz żywność” - przestrzegają media.

Z powodu erupcji Cumbre Vieja, do której doszło 19 września, w wielu miejscach na La Palmie zalega popiół, a w powietrzu unoszą się dymy z wysoką zawartością dwutlenku siarki. W czwartek rano z powodu dużej liczby popiołów odwołano loty na wyspę.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch

Uchyl drzwi, za którymi czeka Bóg

Czy wiesz, jak brzmią pierwsze słowa, które wypowiada Bóg do człowieka w Księdze Apokalipsy? „Przestań się lękać!” (Ap 1,17). Bóg wie, że różnie możemy patrzeć na tajemnicze objawienie, jakie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Internecie można kupić paczki z popiołem z wulkanu. Może szkodzić zdrowiu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.