W Mielcu prezentacja śmigłowca Black Hawk

W Mielcu prezentacja śmigłowca Black Hawk
W Mielcu prezentacja śmigłowca Black Hawk (fot. PAP/Paweł Topolski )
PAP / ad

W Mielcu (Podkarpackie) zaprezentowano w poniedziałek pierwszy model śmigłowca S-70i Black Hawk wyprodukowanego przez PZL Mielec. Od marca 2007 roku mielecka firma należy do United Technologies/Sikorsky Aircraft Corporation.

"Ukończony przez nas śmigłowiec jest produktem należącym do rodziny helikopterów Black Hawk, które są najbardziej sprawdzonymi w boju śmigłowcami na świecie. Odczuwamy dumę, że osiągnęliśmy ten cel. Wskazuje to na istotne znaczenie mieleckich zakładów na międzynarodowym rynku lotniczym" - powiedział prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki. Przypomniał, że niemal dokładnie trzy lata temu firma z Mielca została kupiona przez Skorsky Aircraft i wówczas, jak zaznaczył Zakręcki, składane były obietnice m.in. nowych miejsc pracy oraz produkcji w Mielcu helikoptera.

"My dodatkowo postawiliśmy sobie zadanie, że udowodnimy wszystkim, że ta załoga może spełnić te obietnice i podjąć te zadanie. Efekt tej pracy widać dziś. Dziś te wszystkie obietnice się spełniają" - powiedział prezes PZL Mielec.

W jego opinii, poniedziałkowa uroczystość pokazuje, że "w Polsce, w Mielcu, chcemy, możemy i produkujemy najnowocześniejsze śmigłowce".

Jak powiedział wiceprezes ds. strategii korporacyjnej Sikorsky Aircfrat Robert Kokorda, oddanie pierwszego helikoptera Black Hawk wyprodukowanego w Mielcu pokazuje, że zakłady w Polsce są w stanie produkować najlepsze na świecie helikoptery wielozadaniowe.

"Dla nas oznacza to, że nasza ciężka praca i inwestycja przyniosły wyniki. Cieszę się, że mamy bardzo dobrych pracowników, którzy byli w stanie sprostać wysokim wymaganiom przy produkcji śmigłowca- dodał Kokorda.

Zdaniem wiceprezesa Sikorsky Military Systems Michaela Ambrose, zakłady w Mielcu pokazały się z bardzo dobrej strony, gdyż na czas i zgodnie z harmonogramem dostarczyły pierwszy helikopter.

"Ważnym elementem jest jakość i firma z Polski pokazała w tym aspekcie światowy standard. Jakość pierwszego S-70i Balck Hawk jest na poziomie doświadczonej linii produkcyjnej" - zauważył Ambrose.

W tym roku w PZL Mielec powstaną jeszcze dwa helikoptery Black Hawk. Docelowo w mieleckich zakładach produkowanych będzie 20 sztuk maszyn.

Helikopter S-70i Black Hawk, należący do nowej linii śmigłowców Sikorsky, jest pierwszym wiropłatem wyprodukowanym przez PZL Mielec. Firma znana była dotąd jako producent samolotów. Helikopter wyprodukowany w PZL Mielec przejdzie testy oraz kwalifikacje w centrum Sikorsky Development Flight Center w West Palm Beach na Florydzie w Stanach Zjednoczonych.

Black Hawk to średni, wielozadaniowy śmigłowiec transportowy o udźwigu 10 ton. Maszyna napędzana jest dwoma silnikami poruszającymi jeden wirnik nośny. Helikopter był maszyną, która została wytypowana, jako zwycięzca konkursu ogłoszonego przez armię USA na początku lat 70. XX wieku. Śmigłowce Black Hawk wykorzystywane są w ponad 20 krajach świata. Głównym odbiorcą tych maszyn są Stany Zjednoczone, ale trafiają one również na wyposażenie sił zbrojnych m.in.: Brazylii, Chin, Japonii czy Korei Południowej.

Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu są największym producentem samolotów w Polsce. Obecnie w firmie pracuje ok. 1900 osób. Zakład produkuje samoloty własnej konstrukcji: M28 Skytruck i M28B Bryza. Kooperuje także z największymi firmami lotniczymi na świecie. Od marca 2007 roku zakład należy do United Technologies/Sikorsky Aircraft Corporation.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Mielcu prezentacja śmigłowca Black Hawk
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.