W PKB błyszczymy, w aktywach bledniemy

W PKB błyszczymy, w aktywach bledniemy
(fot. michal.kolodziejski / flickr.com)
"Puls Biznesu" / PAP / pz

Polacy mają mniej majątku per capita niż Węgrzy i Meksykanie, informuje "Puls Biznesu" w oparciu o raport Allianzu o stanie światowego dobrobytu.

Z dokumentu tego wynika, że wartość dóbr finansowych zgromadzonych przez zapracowanych Ziemian wróciła do poziomu sprzed 2007 r. W zeszłym roku łączna wartość globalnych aktywów finansowych brutto wzrosła o 6,2 procent do 95,3 bln dolarów, przebijając rekord sprzed czterech lat.

W Europie Wschodniej podczas ostatniej dekady wartość aktywów finansowych brutto na mieszkańca rosła w tempie 16 proc. Jest to tym samym najszybciej rozwijający się region w świecie. W Polsce tempo to było jednak o 5 pkt. proc. niższe. W ostatnim roku wartość naszych aktywów wzrosła ledwie o 4 proc.

Jak w zestawieniu na tle poszczególnych państw plasuje się Polska? - Okazuje się, że z 7,4 tys. euro aktywów na łebka lądujemy tuż za Słowacją, ale daleko w tyle za Węgrami, Czechami, Estonią czy Słowenią. Więcej w bankach, akcjach, obligacjach czy u ubezpieczycieli mają też m.in. Meksykanie, Chilijczycy, Grecy czy Chorwaci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W PKB błyszczymy, w aktywach bledniemy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.