W Tatrach trudne warunki turystyczne. Na szczytach inwersja termiczna

W Tatrach trudne warunki turystyczne. Na szczytach inwersja termiczna
Fot. PAP/Grzegorz Momot
PAP / pk

W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki - wieje silny wiatr, utrudniający poruszanie się, a na szlakach zalega gruba warstwa nieprzedeptanego śniegu. We wtorek w górach wystąpiło zjawisko inwersji.

Na Kasprowym Wierchu leży 71 cm śniegu, a termometry na szczycie we wtorek rano wskazywały plus 3 st. Na Hali Gąsienicowej termometry z kolei pokazywały 7 stopni ciepła, a pokrywa śniegu sięga tam 61 cm. W Zakopanem temperatura wynosiła 4 st. C.

Wzrost temperatury sprawia, że na szlakach robi się bardzo ślisko i występują oblodzenia. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Konieczne jest posiadanie sprzętu zimowego takiego jak: raki, czekan, kask i lawinowe ABC. W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Już od czwartku wrócą na Podhale opady śniegu i mróz. Święta pod Giewontem również zapowiadają się śnieżnie.

DEON.PL POLECA

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Tatrach trudne warunki turystyczne. Na szczytach inwersja termiczna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.