Wakacje. Trzymaj się za kieszeń! Jak inflacja wpłynie na wakacyjny wypoczynek?

Wakacje. Trzymaj się za kieszeń! Jak inflacja wpłynie na wakacyjny wypoczynek?
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

1358 zł na osobę chcemy wydać na wakacje w tym roku, głównie w kraju. 15 proc. Polaków nie wyjedzie nigdzie - wynika z raportu Związku Banków Polskich, opublikowanego w piątek w „Rzeczpospolitej”.

Jak podkreśla gazeta, „w ubiegłym roku w kraju zatrzymały nas obostrzenia i Covid-19, w tym roku – wysoka inflacja, czyli drożyzna”.

„Także i teraz zdecydowana większość Polaków planuje spędzić wakacje w kraju - 61 proc. respondentów badania na zlecenie Związku Banków Polskich. Zagraniczny urlop planuje 18 proc., nigdzie nie wyjedzie 15 proc., z czego co czwarty dlatego, że pogorszyła się jego sytuacja finansowa i nie może sobie pozwolić na wakacje, kolejne 30 proc. rezygnuje z powodu wysokich cen wycieczek. Nie planujemy się także zadłużać, by kupić wycieczkę czy wyjazd – takiego zdania jest aż 65 proc. badanych” - informuje.

Co znamienne - czytamy - „nie obawiamy się już zagrożenia epidemiologicznego - taką obawę wyraża zaledwie 8 proc. badanych, aż o połowę mniej w porównaniu z ubiegłym rokiem”.

„Jest oczywiście drożej - średnia kwota, jaką planują wydać Polacy w tym roku na wakacje, to 1358 zł na osobę. To o 11,1 proc. więcej niż w ubiegłym roku, gdy planowane wydatki wynosiły średnio 1222 zł na osobę - to główne wnioski z raportu „Wakacje Polaków w trudnych czasach” przygotowanego przez ZBP” - podaje dziennik.

Gazeta dodaje, że „sondaż został przeprowadzony 20-25 maja na zlecenie ZBP przez Mind & Roses”, a „większość badanych deklaruje, że wyda na wakacje więcej niż w ubiegłym roku”.

„Powodem jest m.in. wysoka inflacja w Polsce, która wpływa praktycznie na każdy aspekt naszego codziennego życia. Są też tacy, którzy raczej nie planują wydać więcej niż rok temu. To 29 proc. respondentów. Zdecydowanie „nie” odpowiedziało 6 proc. Polacy zamierzają sfinansować wakacyjny wypoczynek przede wszystkim z własnych pieniędzy. Wykorzystają oszczędności i bieżące dochody. Tylko nieliczni zdecydują się na zaciągnięcie kredytu czy pożyczki, to 3 proc.” - tłumaczy Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka

Twój kolejny krok ku długowieczności!

Sięgnij po to, co podpowiada natura, i przejmij kontrolę nad swoim zdrowiem.

Z nowej książki Krystyny Dajki dowiesz się, jakie nawyki żywieniowe zapewnią ci długie życie w zdrowiu. Pomoże ci...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wakacje. Trzymaj się za kieszeń! Jak inflacja wpłynie na wakacyjny wypoczynek?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.