Wzrost wynagrodzeń poniżej oczekiwań. GUS podał najnowsze dane

Wzrost wynagrodzeń poniżej oczekiwań. GUS podał najnowsze dane
fot. Depositphotos
PAP / pk

Wzrost wynagrodzeń w całym 2022 roku sięgnie 13,2 proc. i będzie zbliżony do inflacji - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) komentując wtorkowe dane Głównego Urzędu Statystycznego.

GUS poinformował we wtorek, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju 2022 r. wyniosło 6399,59 zł, co oznacza wzrost o 13,5 proc. rdr. Natomiast zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 2,4 proc.

DEON.PL POLECA

"Spodziewamy się, że w całym 2022 roku wzrost wynagrodzeń wyniesie średnio 13,2 proc. Będzie to wartość zbliżona do inflacji. Kolejny rok również przyniesie dwucyfrowe wyniki. Osłabienie aktywności gospodarczej prawdopodobnie zmniejszy jedynie skalę niedoboru pracowników. (...) Dalej będziemy obserwować również szybki wzrost najniższych wynagrodzeń w związku z podnoszeniem wynagrodzenia minimalnego" - napisano w komentarzu PIE.

Jak zwraca uwagę PIE, wzrost wynagrodzeń lekko spowolnił w maju, a kolejne miesiące także przyniosą słabsze wyniki, jednak pensje będą rosnąć w dwucyfrowym tempie przez cały rok.

PIE wskazuje, że badania koniunktury konsumenckiej sugerują, iż pracownicy są mniej pewni stabilności swojego zatrudnienia.

"Niemniej jednak na rynku pracy wciąż obserwujemy częste rotacje pracowników między pracodawcami" - dodano w komentarzu PIE.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Wzrost wynagrodzeń poniżej oczekiwań. GUS podał najnowsze dane
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.