Wall Street mocne wzrosty po "Czarnym piątku"

Wall Street mocne wzrosty po "Czarnym piątku"
(fot. flickr.com/ by Laughing Squid)
PAP/ ad

Po siedmiu dniach spadków giełdy w USA rozpoczęły nowy tydzień od mocnych wzrostów dzięki dobrym wynikom sprzedaży detalicznej po Święcie Dziękczynienia i na fali optymistycznych informacji ze strefy euro. Jednak poziom transakcji był niski a wśród inwestorów utrzymuje się pesymizm.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł w poniedziałek o 291,23 pkt. (2,59 proc.) do 11.523,01 pkt.

Indeks S&P 500 zyskał 33,88 pkt. (2,92 proc.) i wyniósł na koniec dnia 1.192,55 pkt.

Nasdaq Composite podniósł się o 85,83 pkt. (3,52 proc.) do poziomu 2.527,34 pkt.

Wartość sprzedaży odnotowana w Stanach Zjednoczonych w tak zwany "Czarny piątek" po Święcie Dziękczynienia, który tradycyjnie otwiera sezon przedświątecznych zakupów, oraz w następujący po nim weekend, wzrosła rdr o 16 proc. i sięgnęła 52,4 miliardów dolarów - podała amerykańska Narodowa Federacja Handlu.

DEON.PL POLECA

Wydatki konsumenckie, które odpowiadają za 70 proc. amerykańskiej gospodarki, wzrosły w III kw. o 2,3 proc. rdr, najsilniej w całym roku 2011 - poinformował z kolei Departament Handlu USA.

Nastroje w Europie z kolei wsparte są doniesieniami tygodnika "Welt am Sonntag". W jego niedzielnym wydaniu pojawiła się informacja, że niemiecka kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy chcą w ekspresowym tempie przeforsować nowy pakt stabilności euro, który - w razie konieczności - mógłby objąć tylko część krajów eurolandu i nie wymagałby zmian europejskich traktatów.

Powołując się na źródła rządowe "Welt am Sonntag" podał, że swój plan antykryzysowy przywódcy Francji i Niemiec mogą ogłosić w nadchodzącym tygodniu.

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Dallas Fed wzrósł w listopadzie 2011 r. do plus 3,2 pkt. W październiku odnotowano wskaźnik na poziomie plus 2,3 pkt. Ankietowani przez agencję Bloomberg analitycy spodziewali się wzrostu wskaźnika do plus 5,0 pkt.

Sprzedaż nowych domów w USA wzrosła w październiku do 307 tys. w ujęciu rocznym. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż nowych domów w październiku wyniesie 313 tys. We wrześniu odnotowano 303 tys., po korekcie. Sprzedaż nowych domów stanowi w USA 15 proc. amerykańskiego rynku nieruchomości, a pozostała część to transakcje z rynku wtórnego.

Po dobrych danych o sprzedaży w tzw. "Czarny Piątek" rosły akcje spółek prowadzących handel detaliczny, w tym m.in. Wal-Mart i Best Buy.

Blisko sześć procent zyskiwał Amazon.com, gdyż rozpoczął się tzw. "Cybernetyczny Poniedziałek", oznaczający falę wyprzedaży w sklepach internetowych.

Na wartości zyskiwały banki, na czele z Morgan Stanley i Citigroup. Obie te instytucje zyskiwały po 7 procent.

Ponad 20 proc. rosły akcje Commercial Metals, gdyż multimilioner Carl Icahn zgłosił chęć kupna tej spółki za około 1,73 mld dolarów.

We wtorek swoje wyniki kwartalne przedstawi m.in. Tiffany, w środę American Eagles i Aeropostale, w czwartek Barnes & Noble, Kroger, Lululemon i H&R Block, a w piątek Big Lots.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wall Street mocne wzrosty po "Czarnym piątku"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.