Watykan zaniepokojony próbami naruszenia statusu terytoriów palestyńskich

Watykan zaniepokojony próbami naruszenia statusu terytoriów palestyńskich
(fot. Ahmed Abu Hameeda / Unsplash)
1 rok temu
KAI / kk

Stolica Apostolska wyraziła zaniepokojenie próbami naruszenia przez władze Izraela statusu terytoriów palestyńskich i zaapelowała o podjęcie dialogu, by „w Ziemi Świętej, tak umiłowanej przez Żydów, chrześcijan i muzułmanów nareszcie zapanował pokój”.

Komunikat w tej sprawie wydało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, informując o rozmowie telefonicznej głównego negocjatora i sekretarza generalnego Organizacji Wyzwolenia Palestyny, Saeba Erekata z sekretarzem ds. relacji z państwami, abp. Paulem Richardem Gallagherem.

Strona palestyńska poinformowała Stolicę Apostolską o ostatnich wydarzeniach na terytoriach palestyńskich oraz o możliwości jednostronnego zastosowania przez Izrael swojej suwerenności w stosunku do części tych terytoriów, co jeszcze bardziej zagroziłoby procesowi pokojowemu.

W związku z tym Stolica Apostolska podkreśliła konieczność poszanowania prawa międzynarodowego i odpowiednich rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych jako nieodzownego elementu, koniecznego aby oba narody mogły żyć obok siebie w dwóch państwach, w granicach uznanych przez wspólnotę międzynarodową sprzed 1967 r.

Stolica Apostolska uważnie śledzi sytuację i wyraża zaniepokojenie wszelkimi ewentualnymi działaniami, które mogłyby doprowadzić do dalszego zagrożenia kompromisu w dialogu, wyrażając jednocześnie nadzieję, że Izraelczycy i Palestyńczycy będą mogli wkrótce ponownie znaleźć możliwość bezpośredniego wynegocjowania, z pomocą Wspólnoty Międzynarodowej, porozumienia, aby wreszcie zapanował pokój w Ziemi Świętej, tak umiłowanej przez Żydów, chrześcijan i muzułmanów – czytamy w watykańskim komunikacie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan zaniepokojony próbami naruszenia statusu terytoriów palestyńskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.