WHO. Czy pandemia koronawirusa w Europie zbliża się do końca?

WHO. Czy pandemia koronawirusa w Europie zbliża się do końca?
Protesty przeciwko ograniczeniom związanym z koronawirusem w Belgii (fot. Stephanie Lecocq/EPA/PAP)
PAP/mk

Niebawem około 60 proc. mieszkańców Europy przejdzie zakażenie wariantem omikron koronawirusa, a to przybliży koniec pandemii na kontynencie - taką opinię przekazał Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę.

"To prawdopodobne, że kontynent zmierza w kierunku pokonania pandemii" - powiedział Kluge, a jego wypowiedź przytoczyła agencja AFP. dodając, że nadal konieczne jest zachowanie ostrożności ze względu na dużą zdolność wirusa do mutacji.

Dyretor regionalny WHO ocenił, że do marca 2022 roku około 60 proc. Europejczyków może zakazić się wariantem omikron. Po osiągnięciu szczytu zakażeń "wykształcona zostanie kilkutygodniowa odporność populacyjna wynikająca z kampanii szczepień lub przejścia choroby COVID-19" - wskazał Kluge.

"Oczekujemy, że sytuacja znacząco się uspokoi przed nawrotem choroby w okolicach końca roku, jednak powrót ten nie będzie oznaczał powrotu pandemii" - dodał.

DEON.PL POLECA

Obejmujące 53 kraje biuro WHO na Europę podało, że w regionie w połowie stycznia wariant omikron odpowiadał za 15 proc. wszystkich nowych zakażeń koronawirusem. Na początku miesiąca nowy wariant SARS-CoV-2 zidentyfikowano u 6 proc. nowo zakażonych.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anna Dziurdzia

Wyzwól się z lęku, który cię paraliżuje!

Skoro określone sytuacje mogą wywołać fobie, to inne doświadczenia, a nawet już same procesy myślowe, mogą je uleczyć. To od nas zależy, na czym chcemy się koncentrować. Praktyka...

Skomentuj artykuł

WHO. Czy pandemia koronawirusa w Europie zbliża się do końca?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.