10 mln Polaków może odbierać cyfrową TV

8 lat temu
PAP / drr

Po kolejnym, planowanym na 19 marca, wyłączeniu analogowych nadajników - tym razem w Elblągu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wiśle - dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej będzie miało 10 mln Polaków - poinformował minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Dotychczas naziemną telewizję wyłącznie w sygnale cyfrowym odbiera 4,5 mln mieszkańców Polski. Po marcowym wyłączeniu następnych nadajników analogowych będzie to dotyczyć kolejnych 5,7 mln Polaków - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej Boni.

W sumie 19 marca analogowy sygnał telewizji przestanie być dostępny w 346 gminach, m.in. w 121 gminach województwa mazowieckiego.

Minister podkreślił, że przez najbliższy tydzień będzie prowadzona m.in. przez samorządy oraz TVP intensywna akcja informacyjna na temat przełączenia z nadawania analogowego na cyfrowe.

Boni zaznaczył, że na tzw. doświetlanie sygnałem cyfrowym rejonów, do których nie docierał, przeznaczone zostało 31,5 mln zł. Podkreślił, że gdyby nie podjęto takiej decyzji, dostępu do cyfrowej telewizji nie miałoby 650 tys. osób, do których dziś dociera sygnał analogowy.

Wyłączanie stacji analogowych i równoczesne włączanie głównych stacji cyfrowych będzie odbywać się 19 marca między północą a godz. 5. Włączanie sygnału MUX-3 na 45 stacjach doświetlających będzie następowało sukcesywnie od godz. 8 w dniu 19 marca do godz. 17 w dniu 20 marca.

Jak dodał Boni, na 5,75 mln osób, które 19 marca stracą analogowy sygnał telewizyjny, 3,04 mln będzie miało sygnał cyfrowy "natychmiast, bez żadnych problemów i perturbacji". Około 2,6 mln osób mieszkających w zasięgu głównych nadajników w Rzeszowie, Wiśle, Elblągu i Szczecinie może nie mieć dostępu do sygnału cyfrowego między północą a godz. 5 rano 19 marca.

Trwająca od 7 do 17 godzin przerwa między wyłączeniem sygnału analogowego a włączeniem cyfrowego obejmie ok. 50 tys. osób w 17 miejscowościach w woj. śląskim oraz 29 w woj. podkarpackim. Z przerwą trwającą 34-40 godzin musi liczyć się ok. 36,5 tys. osób, w tym ok. 15 tys. mieszkańców Sanoka.

Około 63 tys. osób może nie mieć dostępu do cyfrowej telewizji naziemnej, jeżeli nie skierują anten na główny nadajnik. Dotyczy to 29 miejscowości na Śląsku, 15 na Podkarpaciu i pięciu w Małopolsce. W sześciu miejscowościach na Podkarpaciu i jednej w Zachodniopomorskiem warunkiem koniecznym dla odbioru cyfrowej telewizji będzie zastosowanie anten o specjalnych parametrach.

Na cyfryzację sygnału telewizyjnego muszą przygotować się użytkownicy indywidualnych anten oraz ci, którzy korzystają z anten zbiorczych, np. w budynkach wielorodzinnych. Nie dotyczy to abonentów sieci kablowych oraz platform satelitarnych - w ich przypadku o cyfryzację sygnału zadba operator.

Aby poprawnie odebrać sygnał wizji naziemnego sygnału telewizyjnego, odbiorniki muszą obsługiwać formaty SDTV i HDTV, kodowane w systemie MPEG-4 część 10. By prawidłowo odbierać sygnał fonii, odbiornik musi też obsługiwać formaty mono, stereo i dwa dźwięki, aż do dźwięku dookólnego 5.1., kodowane w systemie MPEG-2 warstwa II i E-AC-3 (Dolby Digital Plus). Posiadacze dekoderów (STB) bądź telewizorów obsługujących tylko starszy standard kompresji MPEG-2 mogą zakupić moduł CI, który służy do konwersji sygnału zakodowanego w standardzie MPEG-4 do MPEG-2 (posiadany sprzęt musi jednak być wyposażony w gniazdo CI).

Do prawidłowego odbioru sygnału potrzebna jest też odpowiednia i właściwie ustawiona antena. Przydatność dotychczas używanej można ocenić, włączając telegazetę TVP2 na stronę 791. Jeśli wyświetlony tam obraz nie jest poprawny, instalacja antenowa najprawdopodobniej wymaga wymiany lub naprawy.

Na multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej dostępne są dziś programy: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls2, TV4, TV6, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka TV, T-TV. Kolejne programy mają pojawić się w pierwszej połowie 2014 r. - trwa konkurs na cztery nowe programy.

Informacje na temat cyfryzacji można znaleźć na stronie cyfryzacja.gov.pl. Poradnik dla odbiorców telewizji naziemnej dostępny jest też na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: krrit.gov.pl. Działa też bezpłatna infolinia: 800 007 788.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

10 mln Polaków może odbierać cyfrową TV
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.