100 tys. zł kary dla TVN za... Annę Marię

PAP / drr

Karę w wysokości 100 tys. zł Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła na TVN za program "Sędzia Anna Maria Wesołowska" z 2012 r. Według KRRiT w programie znalazły się drastyczne treści zagrażające małoletnim. 6,5 tys. zł kary ma zapłacić także radio Roxy FM.

Krajowa Rada uznała, że w programie "Sędzia Anna Maria Wesołowska" emitowanym we wrześniu 2012 r. znalazły się treści pełne przykładów patologicznych zachowań, wulgaryzmów, agresji, pogardy i wrogości. Odcinki serii oznaczono symbolem graficznym "od lat 12" zamiast "od lat 16", co było niezgodne z zasadą kwalifikowania przekazów mogących mieć negatywny wpływ na rozwój małoletnich.

"Sprawy karne, którym poświęcone były analizowane przez KRRiT odcinki cyklu +Sędzia Anna Maria Wesołowska+ były przedstawione ze szczegółami, często nawet bardzo drastycznymi" - czytamy w komunikacie Krajowej Rady. Według KRRiT pokazywane sprawy są zbyt trudne w percepcji dla małoletnich widzów poniżej 16. roku życia "z punktu widzenia ich dojrzałości emocjonalnej, moralnej i intelektualnej oraz mogą wywoływać reakcje lękowe, spowodować utratę zaufania do członków rodziny, zachwiać poczuciem bezpieczeństwa oraz mieć negatywny wpływ na ich dalszy rozwój psychiczny, moralny i fizyczny".

"Monitorowane odcinki pokazują świat dorosłych, w którym wszechobecna jest przemoc, kłamstwa i brak poprawnych ludzkich relacji. Zarówno tematyka jak i sposób prezentacji treści w analizowanych odcinkach może mieć negatywny wpływ na rozwój moralny i psychiczny 12-letnich odbiorców" - uznała Krajowa Rada.

Regulator przeanalizował programy spółki TVN z serii "Sędzia Anna Maria Wesołowska" emitowane w dniach 3-6 września 2012 r. oraz ramówkę programową 3-9 września 2012 r.

DEON.PL POLECA

Ponadto analizowane odcinki audycji nadawano przed godziną 20.

Za emitowanie treści zagrażających rozwojowi małoletnich KRRiT ukarał także rozgłośnię Roxy FM należącą do spółki Grupy Radiowej Agory. Ma ona zapłacić 6,5 tys. zł kary za audycje "Ranne Kakao. Pierwsza Krew" w dniach 3 i 4 września 2012 r., w których znalazły się wypowiedzi prezenterów mogące zagrażać psychicznemu i moralnemu rozwojowi małoletnich.

Tematem przewodnim audycji z 4 września 2012 r. były sceny filmowe. KRRiT zwróciła uwagę, że wulgarny opis sceny filmowej zawierał obraz brutalnego seksu połączonego z przemocą i przymusem. Takie przekazy w radiu mogą być rozpowszechniane wyłącznie po godzinie 23. Według Krajowej Rady prowadzący poranny blok "Ranne Kakao. Pierwsza krew" w swoich wypowiedziach często poruszali tematy dotyczące seksualności, mówiąc o nich w sposób obsceniczny i prymitywny. "Właściwe ich odebranie i zrozumienie było możliwe jedynie przez dorosłego słuchacza posiadającego odpowiednie doświadczenie życiowe" - napisano.

Wysokość kar została ustalona na podstawie rocznych opłat za użytkowanie częstotliwości.

Rzecznik prasowy TVN Karol Smoląg poinformował PAP, że spółka odwoła się od decyzji KRRiT. "To jest kara za powtórkę. Premierowe odcinki były emitowane w latach 2007-2011" - zwrócił uwagę rzecznik. Uznał: "To nie jest kwestia tego, co się dzieje na antenie, tylko jest to kwestia poglądów Krajowej Rady".

Z kolei Grupa Radiowa Agory od decyzji się nie odwoła. "Przyjęliśmy decyzję KRRiT. +Ranne Kakao+ nadawane w porannym paśmie Radia Roxy jest programem satyrycznym, wykorzystującym konwencję kabaretu i pastisz. Intencją redakcji nie było naruszanie obowiązujących zasad prawnych i społecznych, a jedynie dostarczenie rozrywki słuchaczom stacji, wśród których +Ranne Kakao+ cieszy się dużą popularnością" - poinformowało PAP biuro prasowe Agory.

Nadawcy przysługuje odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Gospodarczego za pośrednictwem przewodniczącego KRRiT.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

100 tys. zł kary dla TVN za... Annę Marię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.