41. rocznica Grudnia '70 w Gdańsku

41. rocznica Grudnia '70 w Gdańsku
Stoczniowcy ze Stoczni Gdańskiej idą złożyć kwiaty przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku z okazji 41. rocznicę wydarzeń Grudnia '70. (fot. PAP/Adam Warżawa)
PAP / slo

Od złożenia przez delegację pracowników Stoczni Gdańsk kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców rozpoczęły się w piątek przed południem w Gdańsku obchody rocznicy Grudnia '70.

Pod pomnikiem upamiętniającym masakrę robotników na Wybrzeżu zjawiło się ponad stu stoczniowców oraz kilkudziesięciu harcerzy i uczniów z Trójmiasta, a także z Łęgowa, gdzie działa Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Grudnia '70.

Wiceprzewodniczący NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdańsk Karol Guzikiewicz podziękował uczniom za przybycie na uroczystość. "Wasza obecność tutaj to takie przekazanie pałeczki, bo my - stoczniowcy musimy pamiętać o kolegach, którzy zginęli za to, żeby żyło się lepiej" - powiedział Guzikiewicz dodając, że nadal nie zostali ukarani winni masakry robotników z 1970 roku.

- Mordercy Grudnia '70 i stanu wojennego śmieją się nam w twarz. (...) Niech Lech Wałęsa nie mówi, że czas na amnestię. Nie chodzi o to, by staruszków wsadzać do więzień, ale o to, by powiedzieć całej Polsce, że mord na stoczniowcach Gdańska, Gdyni, Elbląga i Szczecina był mordem - mówił Guzikiewicz.

W ramach obchodów rocznicy Grudnia'70 w piątek po południu w gdańskim kościele św. Brygidy odprawiona zostanie msza św.; celebrować ją będzie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Po liturgii jej uczestnicy przejdą ulicami Gdańska na skwer, gdzie 17 grudnia 1981 r., podczas demonstracji po wprowadzeniu stanu wojennego, zginął od strzału w głowę 20-letni gdańszczanin Antoni Browarczyk.

W sobotę uroczystości związane z rocznicą Grudnia '70 odbędą się także w Gdyni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

41. rocznica Grudnia '70 w Gdańsku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.