49 pacjentów nadal przebywa w szpitalach

49 pacjentów nadal przebywa w szpitalach
Jan Łyczewski, jedna z osób poszkodowanych w katastrofie kolejowej pod Szczekocinami, leży na oddziale neurochirurgii szpitala im. św. Barbary w Sosnowcu. (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
PAP / drr

49 pacjentów poszkodowanych w katastrofie kolejowej w Szczekocinach nadal przebywa w szpitalach - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. Wielu z nich jest w stałym kontakcie z psychologami.

Jak poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, 49 poszkodowanych nadal przebywa w 16 szpitalach na terenie województw: śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

DEON.PL POLECA
Najwięcej, bo siedmiu z nich, znajduje się pod opieką lekarzy ze szpitala św. Barbary w Sosnowcu; sześciu leży w Myszkowie; po pięciu w placówkach medycznych w Zawierciu i Włoszczowie; po czterech w szpitalach w Jędrzejowie i Krakowie; trzech w Piekarach Śląskich; po dwóch w szpitalach w Dąbrowie Górniczej i Kielcach; po jednym w Katowicach, w Czerwonej Górze koło Kielc, w Busku-Zdroju i Miechowie. Natomiast w dwóch częstochowskich szpitalach jest ich siedmiu.

Jak poinformował dyr. ds. lecznictwa w szpitalu w Sosnowcu Robert Urbańczyk, czterech z siedmiu pacjentów znajduje się na ortopedii z urazami miednicy, kręgosłupa oraz twarzy; jeden na neurochirurgii ze stłuczeniem tkanek miękkich twarzy oraz po wstrząsie mózgu. - Mamy również pacjentkę na chirurgii szczękowej z urazem twarzo-czaszki, która planowana jest do zabiegu oraz jedną osobę na laryngologii po złamaniu nosa i urazie twarzy - powiedział Urbańczyk. Dodał, że wszyscy pacjenci są przytomni i najgorsze mają za sobą, jeżeli "chodzi o sprawy związane z wydolnością i stabilizacją narządową".

- Wszyscy są generalnie w potwornej traumie psychicznej, nie mogą uwierzyć w to, co się stało, przeżywają to wszystko. Nasi psycholodzy są z nimi w stałym kontakcie - tłumaczył PAP Urbańczyk.

W Zawierciu, gdzie przebywa pięciu rannych, troje z nich nadal znajduje się na oddziale intensywnej terapii, pozostali na chirurgii urazowej. - Stan pacjentów jest stabilny - powiedziała dyrektor szpitala Małgorzata Guzik.

Dość ciężki, ale stabilny jest stan kobiety, która przebywa na oddziale intensywnej terapii szpitala w Czerwonej Górze k. Kielc. Jak powiedział PAP dyrektor lecznicy Krzysztof Skowronek, kobieta doznała rozległych obrażeń, operował ją zespół chirurgów, łącznie z chirurgiem klatki piersiowej.

Jak powiedział Jarosław Wójcicki dyrektor szpitala w Jędrzejowie - gdzie przebywa troje mieszkańców Warszawy i młody mężczyzna z Ukrainy - pacjenci są w stanie niezagrażającym życiu. Cudzoziemca, który jest w dobrym stanie, odwiedził w niedzielę konsul tego kraju.

We włoszczowskiej lecznicy przebywają trzy osoby na chirurgii i dwie na ortopedii. Ordynator chirurgii Sławomir Włodarczyk powiedział PAP, że obywatel Czech zostanie w poniedziałek przetransportowany karetką do swojego kraju. Pozostali pacjenci - w ocenie lekarzy - prawdopodobnie będą przebywać w szpitalu jeszcze kilka dni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

49 pacjentów nadal przebywa w szpitalach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.