70 proc. Polaków z HIV nie wie o zakażeniu

70 proc. Polaków z HIV nie wie o zakażeniu
Tak jak w większości krajów, w Polsce HIV dotyka często ludzi młodych. 46 proc. osób, które zakaziły się HIV, nie ukończyło 29. roku życia, w tym 7 proc. w momencie zakażenia nie ukończyło 20. roku życia (fot. arichards63 - smile if you missed me)
PAP / slo

Szacuje się, że w Polsce być może nawet 70 proc. nosicieli HIV nie wie o swoim zakażeniu. Statystycznie każdego dnia dowiadują się o nim dwie osoby - wynika z opracowania Krajowego Centrum ds. AIDS.

Centrum w opracowaniu opublikowanym w poniedziałek na stronach ministerstwa zdrowia podkreśla, że zakażeń przeważnie można uniknąć, stosując odpowiednią profilaktykę. Od początku epidemii HIV/AIDS w Polsce do końca 2010 roku łącznie stwierdzono zakażenie HIV u 13 tys. 926 osób, odnotowano 2 tys. 435 zachorowań na AIDS, a 1 tys. 52 osoby zmarły z przyczyn związanych z tą chorobą. W 2010 roku zgłoszono w Polsce 649 nowych zakażeń HIV.

DEON.PL POLECA
W pierwszych latach epidemii w Polsce główną drogę rozprzestrzeniania się zakażeń HIV stanowiło stosowanie dożylnych środków odurzających oraz kontakty homoseksualne pomiędzy mężczyznami.

Od roku 2001 obserwuje się odwrócenie pewnych trendów epidemii. Zakażeniu ulega coraz więcej osób o orientacji heteroseksualnej. Zakażają się one poprzez ryzykowne kontakty seksualne, często połączone ze stosowaniem środków psychoaktywnych. Niepokojąco rośnie także liczba zakażeń wśród homoseksualistów. Coraz częściej zakażają się osoby młode i bardzo młode.

W 2010 roku wykonano 25402 testów w kierunku HIV (dotyczy wyłącznie pacjentów, którym zlecono wykonanie badania), w tym wykryto 285 zakażeń wirusem HIV. Obecnie w Polsce obserwuje się wzrost liczby zakażeń HIV drogą kontaktów seksualnych (homo/heteroseksualnych), szczególnie w populacji osób w wieku 18-49 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

70 proc. Polaków z HIV nie wie o zakażeniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.