ABW kontra mafia z Wietnamu

ABW kontra mafia z Wietnamu
(fot. abw.gov.pl)
"Rzeczpospolita" / PAP / pz

Jedną z najbardziej spektakularnych spraw ostatnich lat, obnażającą sposób działania oraz wpływy w Polsce wietnamskiej mafii, opisuje "Rzeczpospolita".

W Polsce, Czechach, na Litwie i Ukrainie zatrzymano 1 września 28 członków międzynarodowego gangu, który - na podstawie sfałszowanych faktur - na ogromną skalę sprowadzał m.in. do Polski ubrania oraz sprzęt RTV i AGD.

Ponieważ ceny importowanych towarów drastycznie zaniżano (czasem nawet dziesięciokrotnie), skarb państwa tracił na tym procederze kolosalne pieniądze, a roczny zysk mafii szedł w miliardy złotych. Pieniądze wymieniano na dewizy i niemal w całości transferowano za granicę. Proceder trwał od co najmniej trzech lat.

Docelowym punktem odbioru importowanych towarów była podstołeczna Wólka Kosowska, gdzie znajdują się sklepy i magazyny. Każdy Wietnamczyk, który chciał prowadzić tu interesy, musiał od mafii wykupić "miejscówkę" za 100 tys. dolarów. Traktowano to jako zadłużenie, które trzeba było regularnie spłacać, niezależnie od kosztów użytkowania i innych haraczów. Z danych ABW wynika, że w Wólce w 2010 r. było ponad 1400 podmiotów gospodarczych należących do Wietnamczyków. 57 proc. z nich w ogóle nie złożyło zeznań podatkowych.

Polskie służby odkryły dwa kanały przerzutu przez wietnamską mafię "zarobionych" kwot. Pierwszy - gotówkowy - był oparty na sieci kurierów, wysyłanych przede wszystkim na Ukrainę. Każdy z nich wiózł paczkę z kilkuset tysiącami dolarów. Miesięcznie tym sposobem wywożono na Ukrainę 30-40 mln dolarów.

Drugim kanałem był jeden z oddziałów znanego polskiego banku. Na założone w nim konta kilkudziesięciu firm związanych z Wietnamczykami w latach 2009-2010 wpłynęło prawie 1,5 mld zł. Pieniądze wpłacano w gotówce kilka razy w tygodniu. Robiły to zawsze te same dwie osoby. Dzięki zmowie z urzędnikami banku informacje o tak wysokich wpłatach nie trafiały do służb odpowiedzialnych za walkę z praniem brudnych pieniędzy.

Mózgiem grupy był bardzo zamożny czterdziestokilkuletni Wietnamczyk mieszkający w Kijowie. Miał liczne rezydencje i apartamenty na Ukrainie oraz całą flotę luksusowych aut. To on odbierał przywożone z Polski pieniądze.

Często bywał w naszym kraju. A o tym jak bardzo nie chciał się u nas rzucać w oczy świadczy fakt, że zawsze przyjeżdżał... starym samochodem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

ABW kontra mafia z Wietnamu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.