Akta katyńskie u prezydenta; potem w IPN

Akta katyńskie u prezydenta; potem w IPN
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / slo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało w piątek Kancelarii Prezydenta 11 tomów kserokopii dokumentów katyńskich, które dzień wcześniej resort otrzymał od Prokuratury Generalnej Rosji - czytamy w komunikacie na stronie internetowej prezydenckiej kancelarii.

"W piątek, 8 kwietnia, Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało do Kancelarii Prezydenta RP 11 tomów kserokopii dokumentów katyńskich, które 7 kwietnia zostały przekazane przez Prokuraturę Generalną Federacji Rosyjskiej, za pośrednictwem Ambasady RP w Moskwie" - czytamy w komunikacie.

Podkreślono w nim, że całość dokumentacji przejęło Archiwum Prezydenta w celu dokonania ich digitalizacji. Następnie, po wykonaniu tych czynności, akta mają zostać przekazane Instytutowi Pamięci Narodowej, a ich cyfrowe kopie Archiwum Akt Nowych i Centralnemu Archiwum Wojskowemu.

Dokumenty przekazane stronie polskiej dotyczą śledztwa, jakie w latach 1990-2004 Główna Prokuratura Wojskowa FR prowadziła w sprawie mordu sowieckiego NKWD na polskich oficerach wiosną 1940 roku.

Dokumenty przekazał radcy ambasady RP w Moskwie Longinie Putce szef głównego zarządu międzynarodowej współpracy prawnej Prokuratury Generalnej FR Saak Karapetjan. Poinformował, że przekazane tomy zawierają m.in. zaświadczenia dotyczące wyroków karnych i dane o miejscach pochówku polskich jeńców. Podał też, że wśród przekazanych akt są materiały tajne.

Rosja przekazała Polsce do czwartku 137 tomów akt - 67 tomów jawnych i 70 - z adnotacją "do użytku służbowego". Do przekazania zostało więc 10 tomów akt z adnotacją "do użytku służbowego" i 36 tomów - z klauzulą "tajne" i "ściśle tajne", a także postanowienie Głównej Prokuratury Wojskowej FR o umorzeniu śledztwa, które również zostało przez stronę rosyjską utajnione.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Akta katyńskie u prezydenta; potem w IPN
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.