Aleś Bialacki laureatem Nagrody Lecha Wałęsy

Aleś Bialacki laureatem Nagrody Lecha Wałęsy
(fot. PAP/Piotr Wittman)
PAP / im

Odbywający wyrok w kolonii karnej białoruski opozycjonista i obrońca praw człowieka Aleś Bialacki został uhonorowany Nagrodą Lecha Wałęsy.

Jak poinformowano na piątkowej konferencji w Gdańsku, nagroda przyznana została za działania laureata na rzecz demokratyzacji Białorusi oraz za aktywną promocję obrony praw człowieka i pomoc udzielaną ludziom prześladowanym przez władze Białorusi.

Lech Wałęsa powiedział, że "w tym świecie - wydawałoby się, że bardziej wolnościowym - jest jeszcze wiele miejsc i wielu ludzi, którzy naprawdę walczą i taka nagroda dziękuje im za walkę, ale też zachęca do dalszej". - Dziękujemy za to co zrobił, za męki, które ponosi, ale też zachęcamy, by wytrwał w pokojowej walce o zmianę swego kraju - powiedział b. prezydent.

- Będziemy kontynuować tę pracę, bo na tym świecie jest jeszcze tyle do zrobienia, że trzeba zachęcać i pomagać - powiedział Wałęsa. - I to czynimy - dodał.

DEON.PL POLECA


Członek Kapituły przyznającej nagrodę, b. premier Jan Krzysztof Bielecki poinformował, że w sobotę w Gdańsku nagrodę w imieniu Bialackiego odbierze jego żona Natalla Pińczuk.

Nagroda, ustanowiona w 2008 roku przez Lecha Wałęsę w podziękowaniu za wsparcie z 1983 roku, kiedy dostał pokojowego Nobla, ma honorować osoby, instytucje lub ruchy społeczne działające na rzecz porozumienia i solidarnej współpracy narodów, wolności i promocji wartości, które stanowiły podstawę ruchu Solidarności.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Aleś Bialacki laureatem Nagrody Lecha Wałęsy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.