Amantadyna nieskuteczna? Zawieszono badania nad lekiem na COVID-19

Amantadyna nieskuteczna? Zawieszono badania nad lekiem na COVID-19
fot. Depositphotos
PAP / pk

"Smutny dzień dla wszystkich entuzjastów stosowania amantadyny w leczeniu COVID-19. Roma locuta, causa finita" - skomentował w piątek zaprezentowane tego dnia w Ministerstwie Zdrowia wyniki badań nad stosowaniem amantadyny w leczeniu COVID-19 prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL) Grzegorz Cessak.

Prof. Adam Barczyk poinformował w piątek podczas konferencji w siedzibie resortu, że wstępne wyniki badań nad amantadyną u chorych przebywających w szpitalu pokazują, że nie ma różnic między grupą osób leczonych amantadyną, a grupą pacjentów przyjmujących placebo.

"Smutny dzień dla wszystkich entuzjastów stosowania amantadyny w leczeniu COVID-19. Roma locuta, causa finita" - napisał na Twitterze Cessak, załączając tweet resortu z briefingu. (Łacińska formuła Roma locuta causa finita - Rzym przemówił, sprawa zakończona, oznaczała, że decyzja papieża jest ostateczna i niepodważalna - PAP).

Badania kliniczne dotyczące stosowania amantadyny w leczeniu COVID-19 realizowały na mocy umów z ABM dwa podmioty – Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie i Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca w Katowicach. Prof. Barczyk zwrócił się do Agencji o zaprzestanie rekrutacji pacjentów i zakończenie badania. Badanie w Lublinie jest jeszcze w toku.

Amantadyna była w latach 1996-2009 szeroko używana w profilaktyce i leczeniu wirusowej grypy typu A. Obecnie jest stosowana jako lek neurologiczny i podawana pacjentom z chorobą Parkinsona lub stwardnieniem rozsianym. W związku z potrzebą leczenia COVID-19 i brakiem leków o znanej skuteczności od początku pandemii lekarze i naukowcy próbują wykorzystać istniejące leki na inne choroby w leczeniu COVID-19.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Amantadyna nieskuteczna? Zawieszono badania nad lekiem na COVID-19
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.