Andrzej Duda przy grobie ks. Popiełuszki

Andrzej Duda przy grobie ks. Popiełuszki
(fot. PAP/Tomasz Gzell )
KAI / slo

Prezydent RP wziął udział w Mszy św. sprawowanej dziś z okazji 31. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, Andrzej Duda złożył kwiaty na grobie kapłana zamordowanego przez SB, a przed liturgią modlił się wraz z małżonką przy grobie błogosławionego.

Mszy św. w sanktuarium bł. Jerzego Popiełuszki przewodniczył bp Michał Janocha. - Co byś nam dzisiaj powiedział księże Jerzy? - pytał bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

- Walczyłeś o wolność - dziś Polska cieszy się upragnioną wolnością, ale czy nauczyliśmy się wrażliwości na wolność wewnętrzną, do której wyzwala nas Chrystus? Czy dziś w wolnej Polsce mieszkają ludzie wolni od nienawiści, od trucizny alkoholu, narkotyków, pornografii? Czy my sami jesteśmy wewnętrznie wolni? - pytał bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Jak mówił bp Janocha, bł. ks. Popiełuszko przypominał naukę św. Jana Pawła o godności rodziny, a dziś w wolnej Polsce rozpada się niemal co drugie małżeństwo, przypominał o świętości dnia Pańskiego, a dziś w kościołach jest coraz mniej ludzi.

- Mówiłeś o umiłowaniu ojczyzny a dziś tysiące młodych Polaków opuszcza ojczyznę. Mówiłeś o godności pracy ludzkiej - dziś tysiące ludzi za marny grosz pracuje od świtu do nocy, często wykorzystywani często przez nieuczciwych pracodawców - mówił biskup.

Dodał, że razem z ks. Popiełuszką Polacy walczyli o wolność Kościoła i wyznawania wiary w przestrzeni publicznej - a dziś w imię wolności często walczy się z Kościołem i wiarą. Bł. ks. Jerzy uczył - jak przypomniał bp - sztuki wolnego życia pod sztandarem krzyża i Ewangelii - a dziś w imię wolności sztuki znieważa się krzyż i Ewangelię.

- Nazywałeś rzeczy po imieniu. Mówiłeś nam, politycznym Sybirakom, że żyjemy na politycznej Syberii. A my wciąż tęskniliśmy za wolnością. I wolność przyszła. Co byś nam dzisiaj powiedział księże Jerzy? - pytał bp Janocha.

Przypomniał, że bł. ks. Popiełuszko walczył o prawa ludzkie zagrożone ideologią ze Wschodu, uczył, jak się przed nią bronić. - Ale czy umiemy się bronić przed dyktaturą relatywizmu, przed ideologią z Zachodu? Uczyłeś nas jak żyć prawdą w świecie prymitywnego kłamstwa. A jak żyć w świecie sprymityzowanej prawdy, jak żyć w świecie kłamstwa bardziej wyrafinowanego, które miesza się z prawdą? - pytał.

- Co byś nam powiedział dziś, gdy mainstreamowa kultura zaciera różnice między tym, co niskie a tym, co wysokie, między wzniosłością a nikczemnością, prawdą a kłamstwem, pięknem a brzydotą, dobrem a złem, tolerancją a agresją, wolnością a anarchią? A w rzeczywistości oddziela stworzenie od stwórcy, kulturę od kultu, człowieka od natury, uczucia od rozumu, prawa od odpowiedzialności, seks od miłości, ciało od duszy - a to jest śmierć - podkreślił biskup.

Jak powiedział, główne hasła cywilizacji śmierci to aborcja, antykoncepcja i eutanazja. - Czy jesteśmy świadomi, że u ich podstaw leżą zagrożenia bardziej subtelne? Aborcja duchowa, antykoncepcja intelektualna i eutanazja sumienia - wyliczał pomocniczy biskup warszawski.

Bp Janocha przeczytał fragment ostatniej homilii bł. ks. Jerzego, z 19 października 1984 roku, było to ok. godz. 18.30, w Bydgoszczy. - Dziś jest 19 października 2015 roku, ok. godz. 18.30. Twoje słowa są nadal aktualne. Mamy trudne zadanie Panie Prezydencie. To trudne zadanie dla nowego rządu, dla biskupów, dla katolików i wszystkich chrześcijan, wszystkich ludzi dobrej woli - "Nie daj się zwyciężyć złu ale zło dobrem zwyciężaj" - zakończył.

Tradycyjnie już, w uroczystościach w rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana ludzi pracy wzięli udział przedstawiciele ludzi pracy z całej Polski. Na Żoliborzu obecni byli także przedstawiciele stołecznej służby zdrowia, których bł. ks. Jerzy Popiełuszko był kapelanem oraz rodzina błogosławionego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Andrzej Duda przy grobie ks. Popiełuszki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.