Antoni Macierewicz zrzekł się immunitetu

Antoni Macierewicz zrzekł się immunitetu
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / drr

Antoni Macierewicz (PiS) poinformował, że zrzekł się immunitetu poselskiego w sprawie wykroczenia drogowego pod Tomaszowem Mazowieckim. Sprawę rozpatrywała w czwartek komisja regulaminowa i spraw poselskich.

Podinsp. Armand Konieczny z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wyjaśnił na posiedzeniu komisji regulaminowej, że według zdjęcia z fotoradaru w marcu 2011 roku w miejscowości Julianów koło Tomaszowa Mazowieckiego, samochód należący do Macierewicza przekroczył dopuszczalną prędkość o 60 km na godzinę. - Samochód poruszał się 133 km/h, przy ograniczeniu prędkości 70 km/h - tłumaczył Konieczny.

- Na podstawie numeru rejestracyjnego ustalono właściciela pojazdu - podkreślił. Poinformował jednocześnie, że policja kontaktowała się z Macierewiczem, który oświadczył, że "nie pamięta, kto w tym dniu prowadził jego samochód". Jak dodał, po porównaniu wizerunku kierowcy ze zdjęcia z fotoradaru z wizerunkiem Macierewicza, "w ocenie komendanta zachodziło duże prawdopodobieństwo, że w tym dniu samochodem kierował poseł Macierewicz".

Na posiedzeniu komisji Macierewicz wyrażał wątpliwości, czy istnieje pewny dowód, że to on tego dnia prowadził samochód. - Jeśli znajdę wyjaśnienia, że nie ma wątpliwości, że komenda nie podejmuje świadomie działań przeciwko mnie, to zrzeknę się immunitetu. W żadnym wypadku nie jestem pewien, czy kierowałem tego dnia samochodem - mówił poseł PiS. Ostatecznie jednak podjął decyzję o zrzeczeniu się immunitetu.

W styczniu Macierewicz zrzekł się immunitetu także w sprawie wykroczenia drogowego, które miało miejsce - jak powiedział Konieczny - w tym samym miejscu.

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, parlamentarzysta nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu, chyba że narusza prawa osób trzecich. Za taką działalność poseł lub senator odpowiada tylko przed Sejmem lub Senatem.

Gdy poseł lub senator, który, podejmując działania wchodzące w zakres sprawowania mandatu, narusza prawa osób trzecich, może być pociągnięty do odpowiedzialności sądowej tylko za zgodą Sejmu lub Senatu.

Zgodnie z ustawą również, poseł lub senator ma prawo do złożenia oświadczenia, w którym wyraża zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej. Jeśli tego nie zrobi, wówczas to Sejm lub Senat wyraża zgodę na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej do czego potrzebna jest bezwzględna większość głosów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Antoni Macierewicz zrzekł się immunitetu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.