Apel o większe nakłady na opiekę paliatywną

Apel o większe nakłady na opiekę paliatywną
(fot. José Goulão / flickr.com / CC BY)
PAP / psd

O urealnienie stawek płaconych za opiekę paliatywną - apelują do NFZ i Ministerstwa Zdrowia dyrekcja i lekarze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Placówka ta rozważa zamknięcie oddziału opieki paliatywnej.

Według specjalistów obecnie wycena świadczeń z zakresu opieki paliatywnej - 210 zł za jeden dzień pobytu pacjenta na oddziale jest za niska, bo realne koszty są znacznie wyższe - średnio to 400 zł dziennie. Ratunkiem byłoby albo podniesienie tej stawki albo dodatkowe wycenianie i refundowanie specjalistycznych procedur, tak jak dzieje się to w jednostkach onkologicznych czy internistycznych.

Apel o zmianę polityki w zakresie opieki paliatywnej poparli we wtorek: Barbara i Jerzy Stuhrowie, Grzegorz Turnau i prezes Stowarzyszenia Wspierania Onkologii UNICORN Ewa Preisner.

"Za porażkę uważamy fakt, że jesteśmy na drodze do zamknięcia oddziału medycyny paliatywnej w naszym szpitalu. To oddział, który od zawsze był deficytowy, ale do tej pory udawało nam się pokrywać stratę z innych zyskownych działalności" - mówił we wtorek dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Andrzej Kulig. Jak wyjaśnił strata wynika ze zbyt niskiej i nie podnoszonej od 2008 r. wyceny świadczeń z zakresu opieki medycyny paliatywnej.

"Nie uważamy naszego problemu za zawiniony przez małopolski oddział NFZ. Ta sprawa ma szerszy, ogólnopolski aspekt. Wydaje nam się, że w systemie ochrony zdrowia nie ma miejsca dla pacjentów paliatywnych, podobnie jak dla pacjentów ze schorzeniami geriatrycznymi. To dwa obszary, w których wiele jest pięknych słów, gorzej z czynami" - podkreślił Kulig.

Kierownik Oddziału Medycyny Paliatywnej Szpitala Uniwersyteckiego dr Iwona Filipczak-Bryniarska mówiła, że przedstawiciele NFZ i Ministerstwa Zdrowia wielokrotnie byli informowani o niedoszacowaniu medycyny paliatywnej.

"Dyrekcja szpitala stoi pod ścianą. Bez rzeczywistej wyceny i określenia, co pacjent ma otrzymać na oddziale medycyny paliatywnej i z jakimi kosztami się to wiąże, nie będzie można tej opieki w całej Polsce rzetelnie i z dobrą jakością prowadzić" - mówiła dr Filipczak-Bryniarska. Jak podkreśliła w naszym kraju zbliża się "tsunami starości" co wiąże się m.in. ze wzrostem liczby zachorowań na raka.

Ewa Preisner podkreśliła, że oddział medycyny paliatywnej Szpitala Uniwersyteckiego świadczy pomoc na najwyższym poziomie. W szpitalu kształcą się studenci medycyny oraz lekarze. "Co się z nimi stanie, po likwidacji tego oddziału? To odcięcie od korzenia następnych szeregów lekarzy, którzy mogliby może nam wszystkim kiedyś pomóc" - mówił Jerzy Stuhr. Jak zauważyła Barbara Stuhr zamknięcie oddziału to zniszczenie doświadczonego zespołu specjalistów, który trudno będzie odbudować.

Według specjalistów konieczne byłoby włączenie świadczeń z zakresu opieki paliatywnej do tzw. pakietu onkologicznego, nad którego kształtem trwa jeszcze dyskusja.

Oddział Medycyny Paliatywnej Szpitala Uniwersyteckiego liczy 16 łóżek. W tym roku jego starta wyniesie ok. 1,4 mln zł.

W Małopolsce jest dziewięć oddziałów medycyny paliatywnej.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka małopolskiego NFZ Jolanta Pulchna wszystkie otrzymują taką samą stawkę 210 zł za jeden dzień pobytu pacjenta. Dodała, że NFZ nie ma w możliwości zmiany wyceny tego świadczenia. Konkurs dotyczący opieki paliatywnej ma być ogłoszony w przyszłym roku. "Na 2015 r. proponujemy szpitalowi kwotę 1 mln 223 tys. zł, co oznacza wzrost nakładów na świadczenia na oddziale medycyny paliatywnej o 4,2 proc. w porównaniu do obecnego kontraktu" - powiedziała PAP Pulchna.

W przyszłym roku małopolski oddział NFZ na opiekę paliatywną zaplanował w sumie kwotę 37,4 mln zł, czyli o 4 mln zł więcej niż obecnie. Na wszystkie oddziały medycyny paliatywnej i hospicja w regionie ma być przeznaczone 24,4 mln zł , o 2 mln zł więcej niż w tym roku.

Biuro prasowe resortu zdrowia przekazało informacje otrzymane z małopolskiego oddziału NFZ i zapewniło, że NFZ płaci za wszystkich chorych potrzebujących opieki paliatywnej. "Nie jest prawdą, że NFZ odmawia pokrywania kosztów leczenia onkologicznych chorych przebywających na oddziale medycyny paliatywnej" - czytamy w stanowisku.

Według małopolskiego NFZ, Szpital Uniwersytecki mając bardzo wysoki kontrakt na wszystkie rodzaje świadczeń (łącznie ponad 515 mln zł, z tego na leczenie szpitalne 325 mln zł) i niewykonania w niektórych zakresach ma prawo wnioskować o przebudowę kontraktów i przeniesienie środków na oddział paliatywny. Jednak jak wskazuje fundusz, szpital ani w tym roku, ani w latach ubiegłych nie wnioskował o przebudowy, nie składał także wniosków o zmianę wycen w czasie, gdy Fundusz był na etapie tworzenia planu finansowego i planu zakupu świadczeń.

Według NFZ ewentualna zmiana ceny możliwa jest wyłącznie w trakcie postępowania konkursowego, czyli w 2015 roku.

Ponadto fundusz podkreślił, że oddział medycyny paliatywnej w Szpitalu Uniwersyteckim jest jednym z 9 oddziałów tego typu w Małopolsce i każdy z nich musi spełniać te same standardy i zabezpieczyć odpowiednią opiekę, a "żadna z tych placówek nie zgłaszała do NFZ żądań tak znacznego zwiększenia stawek, nigdzie również koszty opieki nie są tak wysokie".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Apel o większe nakłady na opiekę paliatywną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.