To nagranie zapiera dech w piersiach. Bargiel i Baranowski zjechali ze szczytu Laila Peak

To nagranie zapiera dech w piersiach. Bargiel i Baranowski zjechali ze szczytu Laila Peak
(fot. Youtube/Andrzej Bargiel)
6 miesięcy temu
RMF FM/PAP/YOUTUBE/dm

Andrzej Bargiel wraz z Jędrzej Baranowskim zdobyli szczyt Laila Peak (6096 m n.p.m.) położony w Dolinie Hushe w Karakorum. Następnie wspólnie zjechali z niego na nartach.

Laila Peak została zdobyta pierwszy raz w 1987 r. przez Włochów, a pionierskiego zjazdu na nartach dokonali Francuzi w 2018 r. W marcu w stylu alpejskim próbowali zdobyć szczyt Polacy: Janusz Gołąb, Marco Schwidergall i Bartek Ziemski, ale zagrożenie lawinowe uniemożliwiło realizację ambitnego planu.

Wcześniej, 30 kwietnia, Bargiel jako pierwszy człowiek w historii zdobył samotnie dziewiczy szczyt Yawash Sar II (6178 m) w Karakorum i zjechał z niego na nartach.

Od siedmiu lat realizuje on autorski projekt w górach najwyższych „Sunt Leones”, którego celem jest zdobywanie wysokich szczytów w szybkim tempie, jeśli to możliwe w stylu alpejskim (bez zakładania obozów) i następnie zjazd.

W 2013 roku w ten sposób zdobył Sziszapangmę (8013 m), rok później Manaslu (8156 m, obydwa w Himalajach), w 2015 roku Broad Peak (8051 m), położony tak jak K2 w Karakorum.

Za zjazd z K2 został uhonorowany Kolosem podczas 21. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów oraz „Adventurer of the year”, nagrodą przyznawaną przez amerykańską redakcję czasopisma „National Geographic”.

Zobacz wideo:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen
20,94 zł
29,90 zł

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

To nagranie zapiera dech w piersiach. Bargiel i Baranowski zjechali ze szczytu Laila Peak
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.