Będzie burzowo, ale opady mniej intensywne

Będzie burzowo, ale opady mniej intensywne
Rozkład dobowej sumy opadów w dn. 19.05.2010 (fot. imgw.pl)
PAP / wab

W najbliższych dniach pogoda poprawi się, opady będą mniej intensywne, ale wystąpią burze. Obecnie najgorsza sytuacja hydrologiczna jest w woj. opolskim i śląskim, obniżył się natomiast stan wód w dorzeczach górnej Wisły i górnej Odry - podał w środę IMiGW.

Według synoptyków, poziom opadów w najbliższych dniach powinien kształtować się w granicach 5-15 mm na całym obszarze kraju. W czwartek i piątek spodziewane są burze; opady będą zatem większe - na poziomie 30-50 mm. IMiGW zwraca jednak uwagę, że będą one występować tylko lokalnie.

Obecnie - według IMiGW - stan wody w Wiśle układa się w strefie wody wysokiej, a stan wody na Odrze - w strefie wody średniej i wysokiej. Najwyższy stan wody jest na Wiśle w Zawichoście - 868 cm, o 248 cm powyżej stanu alarmowego. W czwartek może sięgnąć 890 cm.

Główny meteorolog IMiGW Marianna Sasim poinformowała również, że fala wezbraniowa na Wiśle spływa już do środkowego biegu rzeki. Wciąż jednak się ona formuje, bo nie spłynęła jeszcze woda ze wszystkich dopływów rzeki. W dorzeczu górnej Wisły poziom wody obniżył się i jest niższy od stanów ostrzegawczych. Obniżanie się poziomu wody od godz. 11 jest obserwowane także w Krakowie.

W weekend fala wezbraniowa dotrze do Warszawy. Instytut prognozuje, że będzie ona wyższa niż podczas powodzi w 2001 r., gdy osiągnęła 705 cm. Dziś o godz. 6 poziom Wisły w stolicy wynosił 341 cm, w czwartek ma to być 415 cm, w piątek - 750 cm, a w sobotę - 800 cm.

W środę w dorzeczu Wisły stany alarmowe przekroczone są na 65 stacjach wodowskazowych: na 10 w woj. śląskim, na 17 w woj. małopolskim, na 16 w woj. świętokrzyskim, na 15 w woj. podkarpackim, na 4 w woj. łódzkim, na 1 w woj. lubelskim i na 2 w woj. mazowieckim. Stany ostrzegawcze przekroczone zostały na 49 wodowskazach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Będzie burzowo, ale opady mniej intensywne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.