"Będzie porozumienie ws reformy emerytalnej"

"Będzie porozumienie ws reformy emerytalnej"
Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / psd

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) uważa, że PO i PSL dojdą do porozumienia w sprawie reformy systemu emerytalnego. Jego zdaniem dla kształtu przyszłej ustawy emerytalnej ważne będą prowadzone obecnie konsultacje społeczne.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Krakowie szef resortu pracy powiedział, że między obu partiami koalicyjnymi nie ma rozdźwięku, co do konieczności wydłużenia wieku emerytalnego. "To jest wyzwanie, które stawiają przed nami określone procesy demograficzne, to powoduje, że jest potrzeba wydłużania wieku emerytalnego" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Podkreślił, że dla ostatecznego kształtu projektu reformy emerytalnej znaczące będą rozpoczęte już konsultacje społeczne, które - jak mówił - "rozszerzają formułę i powodują, że czasem znajdowane są rozwiązania, których jeszcze dzisiaj nie znamy". "Jestem przekonany, że PSL z Platformą potrafi dochodzić do porozumienia" - uważa minister.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prace nad projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Propozycja przedstawiona przez premiera Donalda Tuska zakłada, że od 2013 r. ma być stopniowo zrównywany i podwyższany wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn - docelowo do 67. roku życia.

Główna różnica między koalicyjnymi partiami PO i PSL w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego dotyczy kobiet. Ludowcy postulują, by umożliwić im wcześniejsze zakończenie pracy - o 3 lata za urodzone dziecko. Czas pracy matek mógłby być maksymalnie skrócony o 9 lat. PO nie zgadza się na takie rozwiązanie.

DEON.PL POLECA

W poniedziałek o sprawie reformy emerytalnej rozmawiać mają politycy ze ścisłych kierownictw PO i PSL.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Będzie porozumienie ws reformy emerytalnej"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.