Berlin: wystawa nt. powstania warszawskiego

Berlin: wystawa nt. powstania warszawskiego
(fot. Futuredu / Edunews.pl / Foter / CC BY 2.0)
PAP / kn

29 lipca prezydenci Polski i Niemiec Bronisław Komorowski i Joachim Gauck wspólnie otworzą w Berlinie wystawę z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego - poinformował PAP minister w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski.

"Otwarcie wystawy nastąpi tuż przed 70. rocznicą wybuchu powstania" - podkreślił Sokołowski. Dodał, że będzie to pierwsza tego rodzaju wystawa w Niemczech.
Wystawa jest przygotowywana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. W Berlinie pokazywana będzie w szczególnym miejscu, w "Topografii Terroru", w miejscu gdzie swoją siedzibę miały organy bezpieczeństwa III Rzeszy, m.in. gestapo i SS.
Ekspozycja będzie otwarta do połowy października. Jest przygotowywana w języku niemieckim i angielskim.
Również dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski zaznaczył w rozmowie z PAP, że będzie to pierwsza tak duża wystawa. "W tym miejscu, na Wilhelm Str. przechodzi około 2 mln ludzi rocznie, więc jeśli to będzie półtora miesiąca to przejdzie tam kilkaset tysięcy ludzi" - dodał Ołdakowski.
Berlińskiej wystawie ma towarzyszyć m.in. specjalna strona internetowa w trzech językach, cykl wykładów, pokazy filmów i dyskusje. "W przyszłym tygodniu przyjedzie grupa naukowców z +Topografii Terroru+ i będziemy rozmawiać o tym, jak opowiadać Niemcom o polskiej historii" - dodał Ołdakowski.
"Chcemy pokazać Niemcom historię z naszej perspektywy. Historia Polski XX wieku jest historią walki o wolność. W tym roku uczyliśmy 25-lecie (wyborów 4 czerwca 1989 roku), ale wszystko zaczęło się po I wojnie światowej" - podkreślił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Berlin: wystawa nt. powstania warszawskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.