Biernacki za Gowina - nominacje prezydenta

Biernacki za Gowina - nominacje prezydenta
Wiceminister sprawiedliwości Marek Biernacki (L) i ustępujący minister sprawiedliwości Jarosław Gowin (P) podczas uroczystej zmiany w składzie Rady Ministrów (fot. PAP/Jacek Turczyk)
7 lat temu
PAP / mh

Chciałbym, aby po mojej kadencji obywatel odczuł, że państwo się zmieniło - mówił Marek Biernacki po tym, jak prezydent Bronisław Komorowski powołał go na stanowisko ministra sprawiedliwości, w miejsce Jarosława Gowina.

Zmiana na ministerialnym stanowisku dokonała się w poniedziałek w samo południe. "Przyjmując z pełnym zrozumieniem wszystkie decyzje personalne, chciałem życzyć rządowi jako całości, panu premierowi, także nowemu ministrowi, panu ministrowi Biernackiemu, sukcesu" - powiedział prezydent. "Bo każdy sukces rządu będzie zawsze sukcesem Polski" - dodał.
Zarazem życzył, aby zmiany oznaczały budowanie jak najsilniejszych i jak najlepszych relacji pomiędzy ministrami. "Bo umiejętność pracy zespołowej jest czasami najtrudniejszym egzaminem, przed którym stajemy, wykonując swoje funkcje publiczne" - podkreślił prezydent. "Życzę więc zwartości, spójności i w polityce rządu, i także w tym wymiarze czysto personalnym" - powiedział Komorowski, zwracając się do premiera Donalda Tuska, któremu życzył, aby spotykali się częściej, "może już niekoniecznie przy okazjach zmian w rządzie".
Komorowski podziękował Gowinowi, życząc mu, aby "w dalszej służbie dla Polski znalazł równie wiele i odwagi, i temperamentu, i pomysłowości, i chęci po prostu służenia Polsce".
"Jarosław Gowin nie ma powodu, by się wstydzić swojej pracy w czasie, gdy był ministrem sprawiedliwości. Ten bilans oceniam pozytywnie, przy wszystkich zastrzeżeniach, które stały się powodem dymisji" - odpowiadał na to premier Donald Tusk.
Jak podkreślał, jego nowy minister w swojej dotychczasowej działalności wykazywał "nadzwyczajną odwagę i determinację" i jest "żywym dowodem na to, że być byłym ministrem nie oznacza końca życiowej drogi". Premier nawiązał w ten sposób do działalności Biernackiego jako pełnomocnika rządu ds. odzyskiwania majątku dawnej PZPR, a także szefa MSWiA w rządzie Jerzego Buzka, który działał na rzecz rozbicia przestępczości zorganizowanej.
"Wykazywał wtedy - czasami osamotniony - nadzwyczajną odwagę i determinację. Liczę, że tymi cechami będzie także imponował nam wszystkim także w czasie tej nowej misji" - powiedział Tusk.
W pierwszych medialnych wypowiedziach po nominacji minister Biernacki zapowiedział, że chce spojrzeć na wymiar sprawiedliwości z punktu widzenia obywatela, świadka czy pokrzywdzonego. Jak podkreślił, wymiar sprawiedliwości powinien służyć obywatelowi i służy mu, ale ta konfrontacja "wygląda nie za dobrze".
Jako jedną ze swych pierwszych decyzji Biernacki wskazał zbudowanie "szeroko rozumianego programu wsparcia i ochrony świadka". Jak dodał, chodzi mu nie o świadka koronnego, ale o zwykłego obywatela. Zarazem ujawnił, że rozmawiał już z premierem Tuskiem o powrocie do prac legislacyjnych nad projektem ustawy, który sam kilka lat temu opracował - o czynnościach operacyjno-rozpoznawczych.
Biernacki chce też położyć nacisk na usprawnienie procedur sądowych i poprawę sytuacji obywatela w konfrontacji z wymiarem sprawiedliwości. "Chcę nowelizować kodeks postępowania karnego, ustawę o prokuraturze" - zapowiedział. Trzeci element, któremu chce poświęcić uwagę, to usprawnienie sądownictwa gospodarczego. "To trzy podstawowe elementy, które mają poprawić skuteczność wymiaru sprawiedliwości, a z drugiej strony mają mieć na uwadze obywatela" - zaznaczył.
Nowy szef resortu sprawiedliwości podkreślił, że będzie kontynuował to, co rozpoczął jego poprzednik. "Z wielką determinacją będę też pracował nad dalszymi transzami deregulacji" - dodał.
Przed gmachem resortu sprawiedliwości Gowin i Biernacki pozowali do wspólnych zdjęć. "Minister Gowin zostawił biurka pełne dokumentów, propozycji nowelizacji, szeregu ustaw (...). W dużej mierze jest na czym pracować, i z tego się bardzo cieszę. Podziwiam, że przez te półtora roku można było jednak wykonać tak szeroki, trudny proces legislacyjny" - mówił nowy minister.
Pytany o reorganizację sądów rejonowych (chce z nim o tym rozmawiać PSL) Biernacki zapowiedział, że "na pewno nad reformą się pochyli". Szczegółów, ani swej opinii na ten temat nie ujawnił.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biernacki za Gowina - nominacje prezydenta
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Biernacki za Gowina - nominacje prezydenta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.