Błaszczak: siły powietrzne RP bronią polskiego nieba i zapewniają bezpieczeństwo w ramach NATO

Błaszczak: siły powietrzne RP bronią polskiego nieba i zapewniają bezpieczeństwo w ramach NATO
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
3 lata temu
PAP / ml

Dziś siły powietrzne RP bronią polskiego nieba, ale także zapewniają bezpieczeństwo naszym sojusznikom w ramach NATO - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak w czasie obchodów Święta Lotnictwa Polskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Błaszczak, nawiązując do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przypomniał, że również 100 lat temu powstało polskie lotnictwo. "To były czasy niezwykłe, w których ludzie realizowali swoje marzenia. W których ludzie odznaczający się odwagą i siłą charakteru stworzyli z niczego coś bardzo wielkiego i coś bardzo wartościowego, odbudowali naszą ojczyznę" - powiedział Błaszczak.

Jak podkreślił minister, piloci odznaczali się właśnie tym, że realizowali swoje marzenia, mając siłę charakteru i odwagę. Jak mówił - "marzenia i odwaga wzniosły ich bardzo wysoko".

Przypomniał, że przywoływane w przemówieniu prezydenta nazwiska Żwirki, Wigury, ale także Skarżyńskiego czy Bajana to "postaci pomnikowe, to ludzie, którzy przeszli do legendy naszego kraju, do legendy lotnictwa polskiego". Dodał, że to oni ułożyli "podwaliny lotnictwa polskiego", to oni i ich następcy wykazali się niezwykłą odwagą i walecznością zarówno podczas wojny obronnej w 1939 r., jak i podczas całej II wojny światowej.

W ocenie Błaszczaka szczególną odwagą wykazali się ci, którzy stoczyli zwycięską bitwę o Anglię. "Urbanowicz, Skalski, Zumbach, to ludzie niezwykli, to ludzie którzy są wspominani z dumą przez Polaków oraz przez tych, których bronili podczas II wojny światowej"- zaznaczył.

"Dziś oddajemy im hołd, pamiętamy o ich czynach. Dziś ich postawa stanowi wzór do naśladowania przez obecnych polskich lotników. Dziś siły powietrzne RP bronią polskiego nieba, ale także zapewniają bezpieczeństwo naszym sojusznikom w ramach NATO, w ramach sojuszu północno-atlantyckiego" - podkreślił minister.

W czasie uroczystości z okazji 100. rocznicy utworzenia Lotnictwa Wojskowego odsłonięty zostanie pomnik "Chwała Lotnikom Polskim", który upamiętni wszystkich polskich lotników, którzy poświęcili swoje życie w służbie Polsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Błaszczak: siły powietrzne RP bronią polskiego nieba i zapewniają bezpieczeństwo w ramach NATO
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.