Boni: czas na wzmocnienie rangi samorządu

Boni: czas na wzmocnienie rangi samorządu
(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
PAP / pz

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni uważa, że przyszedł czas na to, by wzmocnić rangę samorządu w zarządzaniu publicznym. Mówiąc o sprawnym państwie, należy podkreślić wagę nowych relacji między rządem a samorządem - przekonywał w piątek minister.

- Samorząd stanowi integralną cześć administracji publicznej i wykonuje wiele jej zadań (...), ale myślę, że w ostatnich latach, po wielkim impecie, jaki towarzyszył reformom samorządowym, przyszedł czas na to, aby na nowo dyskutować i wzmocnić rangę samorządu w zarządzaniu publicznym - mówił Boni do samorządowców w piątek, ostatniego dnia obrad XXXIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich w Karpaczu (Dolnośląskie).

Dodał, że teraz potrzebna jest rzetelna i systemowa debata na temat kondycji ustrojowej samorządu. - Nie po to, by w ciągu paru tygodni mówić, co będzie nagle zmienione (...), ale po to, by zadać sobie pytanie o funkcje, jakie poszczególne szczeble samorządu realizują i to, czy dobrze są wyposażone w różne narzędzia - od legislacyjnych po finansowe - powiedział minister. Powtórzył jednocześnie, że rząd nie pracuje "tajnie" nad likwidacją powiatów.

Boni chce, aby samorządowcy kierowali do ministerstwa uwagi w sprawie regulacji prawnych, które utrudniają funkcjonowanie samorządów. - Czekamy na uwagi pod kątem wyeliminowania tego, co jest nadmiarem regulacji. Daliśmy sobie pół roku na zgłoszenia, aby późnej przystąpić do czyszczenia prawa, aby było klarowne i służyło obywatelom - mówił na konferencji prasowej po obradach.

Mówiąc o nowych relacjach rząd-samorząd minister wskazał, że nowego charakteru nabiera praca w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. - Rozmawialiśmy już o kwestiach zdrowia, ustawie o finansach publicznych. Teraz będzie mowa o edukacji, później szerzej o sprawach związanych z finansami publicznymi i tym co wiąże się z przeglądem ustrojowym samorządów - powiedział Boni.

Powtórzył również, że ministerstwo pracuje nad kwestią rozwiązań metropolitalnych. - Powstanie zielona księga zbierająca wszystkie wątki w dyskusji w tej sprawie. Pozwoli to nam później szukać rozwiązań jako opcji wyboru, nie przymusu. Opcji wyboru, dla tych którzy zdecydują, że to ma sens - mówił minister.

Minister zapowiedział ponadto wspólne działanie administracji rządowej i samorządów w kwestii projektów informatycznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Boni: czas na wzmocnienie rangi samorządu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.