Burze i ulewy na południu Polski. Zniszczenia w wielu miejscowościach

Burze i ulewy na południu Polski. Zniszczenia w wielu miejscowościach
Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
PAP/kb/dm

Gwałtowny front burzowy objawiający się ulewami i gradem, który przeszedł nad Małopolską poczynił największe szkody w południowej i północnej części regionu. W okolicach Nowego Sącza przeszła trąba powietrzna, która uszkodziła kilkadziesiąt budynków, w powiecie olkuskim grad podziurawił 40 dachów. Burze przeszły również w woj. śląskim. Grad uszkodził m.in. samochody i uprawy. 

Jak poinformował w czwartek wieczorem wojewoda Łukasz Kmita, małopolska straż pożarna odnotowała do tej pory ponad 300 interwencji. Najwięcej - 84 w powiecie nowosądeckim i 80 w powiecie olkuskim.

Trąba powietrzna, która przeszła popołudniu nad miejscowościami Librantowa i Koniuszowa k. Nowego Sącza uszkodziła w różnym stopniu 30 budynków mieszkalnych i 30 budynków gospodarczych. Jedna osoba została ranna.

Wg wojewody duże szkody powstały także na terenie powiatu olkuskiego. - W miejscowościach Łobzów i Jeżówka 40 dachów domów - głównie eternitowych - zostało „podziurawionych” przez padający grad - relacjonuje Kmita. Na miejscu pracują służby.

- Jestem po rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim. Będzie natychmiastowe rządowe wsparcie dla mieszkańców miejscowości poszkodowanych przez trąbę powietrzną - podkreślił Kmita.

W czwartek w Małopolsce przechodzi gwałtowny front burzowy objawiający się ulewami i gradem, który w niektórych miejscach miał po kilka cm średnicy.

Gwałtowne burze przeszły również w woj. śląskim. Grad uszkodził m.in. samochody i uprawy. Do godz. 20.00 strażacy w regionie odnotowali 88 zdarzeń związanych z burzami i opadami. Najwięcej pracy mają w powiatach będzińskim i zawierciańskim.

Po gwałtownej burzy, która przeszła w czwartek nad Częstochową, na Jasnej Górze zalana została podłoga w Kaplicy Matki Bożej. Nie doszło do żadnych poważnych zniszczeń – przekazało biuro prasowe sanktuarium.

Źródło: PAP/kb/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Komasińska-Moller

Piękno kobiecej emocjonalności

Radość, smutek, euforia, nadzieja, lęk, fascynacja, czułość, gniew, rozpacz, miłość. Świat uczuć jest niezwykły, rozległy i bardzo pogmatwany. Kobiece serce doświadcza go w sposób zupełnie wyjątkowy. Czasami przeżywanie uczuć jest przyjemne i...

Skomentuj artykuł

Burze i ulewy na południu Polski. Zniszczenia w wielu miejscowościach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.