Caritas Polska pomoże potrzebującym w Jordanii

Caritas Polska pomoże potrzebującym w Jordanii
(fot. lev radin / Shutterstock.com)
KAI / sz

Jordania jest jednym z krajów najbardziej obciążonych z powodu kryzysu uchodźczego - według oficjalnych danych przebywa tam ponad 650 tysięcy uchodźców z Syrii.

W Jordanii Caritas rozpoczęła realizację projektu pomocy uchodźcom syryjskim i ubogim Jordańczykom, w ramach którego beneficjenci otrzymywać będą kilkumiesięczne wsparcie finansowe w celu opłacenia kosztów wynajmu mieszkania. Dach nad głową uzyska w ten sposób ponad 250 rodzin.

Jordania jest jednym z krajów najbardziej obciążonych z powodu kryzysu uchodźczego - według oficjalnych danych przebywa tam ponad 650 tysięcy uchodźców z Syrii. Niemal 80 proc. uchodźców nie mieszka w obozach dla uchodźców, ale w miastach, miasteczkach i na obszarach wiejskich. Tak zwani uchodźcy miejscy muszą opłacić wysokie koszty wynajmu mieszkań lub innego typu schronień, zadbać o wyżywienie, a w większości przypadków nie mają szans na pracę, bo nie otrzymują pozwoleń na pracę.

86 proc. syryjskich uchodźców na terenach miejskich żyje poniżej jordańskiej granicy ubóstwa. Brak środków na wynajem mieszkania należy do najczęściej wymienianych przez uchodźców problemów codziennego życia. Konieczność zapewnienia dachu nad głową powoduje zadłużanie się gospodarstw domowych, które nie mają żadnego źródła dochodów ani środków utrzymania, a wydały już wszystko, co wzięły ze sobą.

W ramach wspólnego projektu Caritas Polska i Caritas Jordania ponad 250 rodzin uchodźców Syryjskich i najuboższych Jordańczyków otrzymuje w tym roku 3-miesięczną pomoc finansową na wynajem mieszkania. Pomoc udzielana jest w formie kart bankomatowych, zasilanych miesięcznie określoną kwotą. Przed dystrybucją kart odbywa się rejestracja wcześniej wybranych beneficjentów, w tym krótki wywiad z pracownikiem socjalnym, który uzupełnia dane rodziny oraz przeprowadza rozmowę dotyczącą jej potrzeb. Bardzo ważna jest sesja informacyjna dla beneficjentów, podczas której dowiadują się, jak korzystać z kart bankomatowych, a także poznają prawa i obowiązki związane z wynajmem mieszkań.

Pracownicy Caritas Jordania zwracają uwagę, że pomoc uchodźcom oparta na wsparciu finansowym jest obecnie jednym z priorytetów międzynarodowego systemu pomocy humanitarnej. Taka forma pomocy pozwala na traktowanie beneficjentów podmiotowo, jako niezależnych jednostek, które podejmują decyzje o swoim życiu. Zapewnienie bezpiecznego dachu nad głową pozwoli syryjskim uchodźcom na zaspokojenie innych potrzeb, które dotychczas były odkładane na dalszy plan, takich jak kształcenie dzieci w szkołach, bardziej obfita i zbilansowana dieta, zmniejszenie zadłużenia, mniejsze ryzyko wczesnego wydawania dzieci za mąż, lepsza troska o zdrowie i zwiększony dostęp do opieki medycznej. Projekt będzie kontynuowany w roku 2017.

Projekt "Zaspokojenie pilnych potrzeb uchodźców syryjskich i ubogich Jordańczyków w zakresie schronienia" jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Caritas Polska pomoże potrzebującym w Jordanii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.