Cenne zdrowie zamknięte w drogiej pigułce

Cenne zdrowie zamknięte w drogiej pigułce
(fot. shutterstock.com)
"Dziennik Gazeta Prawna" / PAP / slo

W tym roku wartość sprzedaży w aptekach przebije barierę 30 mld zł. Powody to m.in. podwyżki cen leków - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

"Nie wykluczam jednak, że wstępne wyniki sprzedaży w maju i duża dynamika wzrostu sprzedaży w czerwcu skłonią nas do podniesienia tych szacunków" - podkreśla dr Jarosław Frąckowiak, prezes PharmaExpert, firmy analitycznej, która przygotowała prognozę.

DEON.PL POLECAOd początku roku do końca kwietnia sprzedaż na aptecznym rynku wzrosła w porównaniu z tym samym okresem 2014 r. o ponad 8 proc., do 10,25 mld zł. Z tego ponad 4,1 mld zł przypadło na tzw. sprzedaż odręczną, czyli np. suplementy i dermokosmetyki, z kolei 2,25 mld zł na leki pełnopłatne na receptę oraz 3,79 mld zł na leki refundowane.

Według prezesa PharmaExpert za wzrostem wartości sprzedaży stoją m.in. podwyżki cen. W I kwartale 2015 r. ceny przeciętnego opakowania wzrosły w porównaniu z tym samym okresem roku 2014 o 3,5 proc., przy czym ceny leków refundowanych o 3,2 proc., a pełnopłatnych na receptę i produktów bez recepty o 2,4 proc.

Wzrost sprzedaży nie wynika z większej liczby klientów w aptekach. W I kwartale 2015 r. ich liczba nawet spadła o 6 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Cenne zdrowie zamknięte w drogiej pigułce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.